Sedam podešavanja koja štite vaš Facebook profil od radoznalaca

Društvene mreže, 12.04.2012, 11:05 AM

Sedam podešavanja koja štite vaš Facebook profil od radoznalaca

Društvene mreže su promenile svet. Euforija koja je pratila njihov razvoj u početku bacila je u drugi plan racionalni stav da ono što ne bismo podelili u stvarnom životu sa ljudima koje ne poznajemo, na internetu otkrivamo bez mnogo razmišljanja o eventualnim posledicama.

Vremenom, stav korisnika se menjao. Zaštita privatnosti podataka koje objavljujemo na društvenim mrežama postala je imperativ, a deo zasluga za pojačani oprez korisnika pripada medijima i stručnoj javnosti koji su se često kritički osvrtali na u najmanju ruku spornu politiku servisa društvenog umrežavanja u vezi zaštite i čuvanja privatnih podataka korisnika kao i načina na koji se takvi podaci koriste bez izričite saglasnosti korisnika.

Deo odgovornosti za zaštitu privatnosti je na korisnicima. Ukoliko ste korisnik društvene mreže Facebook, evo predloga koje daje veb sajt Facecrooks.com koji će vam pomoći da svoju privatnost na ovoj društvenoj mreži zaštitite u meri koju smatrate potrebnom. Za sledećih sedam podešavanja potrebno vam je svega nekoliko minuta.

  • Delite sadržaj samo sa prijateljima: ukoliko ste odabrali opciju “prijatelji prijatelja”, treba da znate da je ono što objavljujete “vidljivo” za otprilike 150000 ljudi. Jesu li vam svi ovi ljudi prijatelji? Imaju li svi prijateljske namere? U “Privacy Settings”, odaberite “Friends” ili “Custom” u okviru opcije “Control your Default Privacy”. Proverite svaki pojedinačni odeljak kako biste bili sigurni da vam trenutna podešavanja zaista odgovaraju.

  • Vaši podaci su samo vaši, ne dozvolite da ih dele vaši prijatelji: Odaberite “Privacy Settings”, potom “Apps, Games and Websites” i podesite opciju “How people bring your info to apps they use.” Zašto je ovo važno? Pojedine aplikacije, kao što je na primer BranchOut, zahtevaju osnovne informacije o vama kao i nekoliko drugih drugih dozvola, uključujući i trenutnu lokaciju vaših prijatelja, vaše i podatke vaših prijatelja o poslu i obrazovanju, i vašu email adresu. Čak i ukoliko vi ne koristite ovakvu aplikaciju, ona može pristupati vašim podacima sa dozvolom vaših prijatelja.

  • Sačuvajte svoj lik od Facebook-a: Ono što Facebook naziva “tag suggestions” (predlozi za označavanje) je ustvari softver za preoznavanje lica. Ukoliko neko od vaših prijatelja objavi fotografiju, Facebook će mu zahvaljujući ovom softveru predložiti da vas označi na fotografiji. Odabirom opcije “Only me” na pitanje “Who sees tag suggestions when photos that look like you are uploaded?” u okviru “Privacy Settings” --> “Timeline i Tagging”, recite "ne" Facebook-u.

  • Preuzmite kontrolu nad oznakama i Timeline-om: U okviru “Privacy Settings”, “Timeline and Tagging”, uključite (ON) sledeće dve opcije: “Review posts friends tag you in before they appear on your timeline” i “Review tags friends add to your own posts on Facebook.” Sa ovako odabranim podešavanjima, dobijate mogućnost pregleda oznaka u objavama i na fotografijama. Ukoliko trenutno niste sigurni da li želite da se sadržaj u kome ste označeni nađe na vašem Timeline-u, zahtev za pregledom oznake čekaće vas da se odlučite na isti način kao i zahtevi za prijateljstvom koji su “na čekanju.”

  • Ograničite vidljivost ranijih objava vašeg profila: Možda niste sigurni da je ono što ste objavljivali pre godinu ili dve nešto što biste objavili i danas, bar ne pred širim auditorijumom. Umesto brisanja objava, možete odabrati opciju “Limit the audience for past posts” klikom na dugme “Limits Old Posts” u okviru “Privacy Settings.”

  • Onemogućite “pretplatničku pretragu”: Ukoliko niste isključili opciju “Subscriber Search”, vaše objave će biti javne i svako će moći da se pretplati na njih. To znači da će se javne objave na vašem Timeline-u pojavljivati među rezultatima pretrage na stranicama pretraživača i da će se vaše objave pojavljivati u news feed-u onih koji nisu vaši prijatelji ali prate vaše objave. Da biste to onemogućili, isključite opciju “Subscriber Search”, u okviru “Account Settings” --> “Subscribers.”

  • Onemogućite Facebook da vas prati i onda kada niste na Facebook-u: Poslednja preporuka veb sajta Facecrooks je Do Not Track Plus dodatak za brauzere ali vi možete da odaberete i neki drugi. Trenutno 1 992 780 veb sajtova koristi Facebook-ovo Like dugme, a taj broj neprestano raste. Primetili ste na mnogim veb sajtovima dugme “Connect” koje vam omogućava povezivanje sa vašim Facebook nalogom. To nije samo zbog deljenja sadržaja već i i zbog praćenja korisnika. Zahvaljujući “Connect” i “Like” dugmadima, Facebook može da prati ne samo svoje korisnike već i one koji to nisu. Vaši klikovi, istorija pretrage, IP adrese i mnogo drugih podataka su ono što zanima Facebook.

    Mislite o tome.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Meta uklonila 63.000 Instagram naloga povezanih sa seksualnom iznudom

Meta uklonila 63.000 Instagram naloga povezanih sa seksualnom iznudom

Meta je obrisala 63.000 Instagram naloga iz Nigerije koji su bili umešani u prevare i seksualne ucene, među kojima i mrežu od 2.500 naloga povezani... Dalje

Meti dat rok do septembra da odgovori na zabrinutost EU zbog primoravanja korisnika da plaćaju svoje pravo na privatnost

Meti dat rok do septembra da odgovori na zabrinutost EU zbog primoravanja korisnika da plaćaju svoje pravo na privatnost

Meta je dobila rok do 1. septembra da odgovori na pitanja Evropske komisije u vezi sa svojim novim modelom oglašavanja koji primorava korisnike da bi... Dalje

Epidemija oglasa na Facebooku koji nude besplatan popularni softver a dovode do infekcije uređaja

Epidemija oglasa na Facebooku koji nude besplatan popularni softver a dovode do infekcije uređaja

Sajber kriminalci koriste poslovne Facebook stranice i oglase za reklamiranje lažnih Windows tema, piratskih igara i softvera Sora AI, 3D image creat... Dalje

Zbog obmane korisnika i netransparentnosti EU preti platformi X kaznom od 6% godišnjeg prometa

Zbog obmane korisnika i netransparentnosti EU preti platformi X kaznom od 6% godišnjeg prometa

Evropska komisija je u petak zvanično rekla da veruje da je X (bivši Twitter) prekršio tehnološke propise EU i da bi mogao da se suoči sa kaznom ... Dalje

Meta krši evropski zakon primoravanjem korisnika Facebooka i Instagrama da pristanu na prikupljanje podataka

Meta krši evropski zakon primoravanjem korisnika Facebooka i Instagrama da pristanu na prikupljanje podataka

Evropska komisija je obavestila Metu da njen model „plati ili pristani“ krši zakon EU jer ne dozvoljava korisnicima da bez prisile odluč... Dalje