Slučaj Twitter naloga @NeedADebitCard: Ne objavljujte fotografije svojih debitnih kartica na internetu

Društvene mreže, 04.07.2012, 09:40 AM

Slučaj Twitter naloga @NeedADebitCard: Ne objavljujte fotografije svojih debitnih kartica na internetu

Ne objavljujte fotografije svoje kreditne ili debitne kartice na Twitter-u, Instagram-u ili bilo gde na internetu. Kako vam izgleda ovakav savet? Sigurno ste već pomisli da je izlišan, ali priča koja sledi uveriće vas u suprotno.

Twitter nalog @NeedADebitCard koji prati oko 7000 folovera pokazao je koliko je opasno objavljivanje previše informacija na internetu. I ne samo to. Tvitovi sa tog naloga ne govore pohvalno o ljudskoj inteligenciji.

Suprotno zdravom razumu, izgleda da postoje ljudi koji objavljuju fotografije svojih debitnih i kreditnih kartica na internetu. Na fotografijama se često vide imena, brojevi kartica, datumi isteka, a u nekim slučajevima i sigurnosni kodovi. To je dovoljno podataka koje sam vlasnik, bez ikakvog razumnog razloga, dobrovoljno stavlja na raspolaganje potencijalnim prevarantima.

Sajber kriminalci ne moraju da smišljaju kako da hakuju veb sajtove ili izvode sofisticirane napade sa malverima da bi se domogli podataka o kreditnim karticama. Dovoljno je da posete Twitter i tamo će dobiti sve potrebne informacije bez mnogo muke.

Sve objave sa naloga @NeedADebitCard su ustvari retvitovi tvitova koji sadrže linkove ka fotografijama kreditnih ili debitnih kartica.

“Dobio sam svoju debitnu karticu! Hvala mama!” a onda sledi link ka fotografiji kartice koju je uzbuđeni korisnik očigledno jedva dočekao.

Ovo je primer jednog od tvitova koji su objavljeni sa profila @NeedADebitCard koji je ustvari registrovan sa idejom da posrami one koji nisu razmišljali pre nego što su objavili fotografije svojih debitnih kartica. U opisu profila se kaže: “Ljudi, molimo vas, prestanite da objavljujete slike svojih debitnih kartica.” Od sredine maja objavjeno je mnogo ovakvih tvitova, odnosno retivtova, tako da nije reč o usamljenim slučajevima ljudske nepažnje i gluposti.

Nalog prati oko 7000 korisnika, tako da se može računati sa tim, da se među njima nalaze i oni koji ne prate nalog samo zabave radi. Neki foloveri su tu jer čekaju priliku za prevaru i krađu.

Korisnici društvenih mreža čini se ne shvataju rizik od krađe identiteta koji donosi deljenje svega sa svakim. Iako su neki od korisnika koji su nepromišljeno objavli ovakve fotografije ipak prekrili neke ili sve važne podatke sa kartica, oni drugi nisu uradili ni toliko. Čak i ako pretpostavimo da podaci koji su ugroženi na ovaj način nisu dovoljni za prevaru i krađu, imajte na umu - mnogo ličnih podatka koje smo sami objavili nalazi se ovde i onde na internetu, kao što su datumi rođenja, adrese korisnika i drugi. To je dovoljno prevarantima da pronađu i skope kockice koje nedostaju.

Instagram je reagovao brisanjem slika tako da linkovi ka ovom servisu nisu u funkciji. Ali korisnici TwitPic, Yfrog i drugih servisa za objavljivanje fotografija su i dalje izloženi riziku.

Da li posle ovoga treba reći: Ne objavljujte fotografije svoje kreditne ili debitne kartice na internetu?


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje

Hakeri prodaju podatke 1,2 milijarde korisnika Facebook-a

Hakeri prodaju podatke 1,2 milijarde korisnika Facebook-a

Ogromna baza podataka o 1,2 milijarde korisničkih naloga ukradena je sa Facebook-a zloupotrebom jednog od Facebook API-ja. Ukradene podatke je na jed... Dalje

Nova prevara na Facebook-u: oglasi, kriptovalute i lažna obećanja o brzoj dobiti

Nova prevara na Facebook-u: oglasi, kriptovalute i lažna obećanja o brzoj dobiti

Ako ste muškarac stariji od 18 godina, ljubitelj kriptovaluta i živite u Istočnoj Evropi, postoji velika šansa da će Facebook-ov algoritam pokuš... Dalje

TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) objavila je da je kaznila evropsku filijalu TikToka sa 530 miliona evra nakon istrage o transferu podataka k... Dalje