Šta Facebook zna o vama [VIDEO]

Društvene mreže, 14.12.2011, 08:07 AM

Šta Facebook zna o vama [VIDEO]

Kada je 24-ogodišnji Austrijanac Mark Šrems, student prava iz Beča, pozivajući se na evropske zakone zatražio od Facebook-a da mu dostavi kopiju svih podataka koje je najveća društvena mreža sakupila o njemu nije ni slutio da će dobiti CD na kome se nalaze svi njegovi podaci sačuvani u 1222 fajla.

Ispostavilo se da je ono što Facebook zna o Marku Šremsu, sačuvano u PDF fajlovima, otprilike materijal obiman koliko i Tolstojev roman “Rat i mir”. Šremsov “rat i mir” koji priča priču o višegodišnjoj Šremsovoj vezi sa najvećom svetskom društvenom mrežom mogao je da počne.

Podaci o Marku Šremsu koje je Facebook beležio uključuju vreme prijavljivanja i odjavljivanja na mrežu, vreme i sadržaj poslatih i primljenih poruka, sve što je Mark ikada “lajkovao”, objavljivao, svako njegovo bockanje (poke), prijateljstvo i još mnogo toga. U arhivi koju je Facebook dstavio Šremsu nalazi se svaki zahtev za prijateljstvom, email adrese, zaposlenja, statusi veza i fotografije, koje su u nekim slučajevima uključile i GPS lokacije na kojima su snimljene. Na Šremsovo zaprepašćenje veliki deo podataka koje je dobio od Facebook-a bili su oni za koje je on verovao da su obrisani. Čini se da je Facebook zanemario Šremsove klikove na Delete dugme i nastavio da čuva kopije podataka na svojim serverima.

Facebook omogućava svim korisnicima da preuzmu svoje lične podatke. Međutim, evropski propisi (EU Directive 95/46/EC (PDF) garantuju korisnicima pravo na pristup ličnim podacima u slučaju da žele da provere tačnost i verodostojnost tih podataka i zakonitost načina na koji se ti podaci koriste.

Vlastito iskustvo bilo je Šremsu inspiracija za pokretanje projekta na kome on trenutno radi i koji je nazvan Evropa protiv Facebook-a i koji ima za cilj smanjivanje broja podataka na društvenoj mreži.

Iako su evropski zakoni restriktivniji nego oni u SAD, Facebook je pod pritiskom i na domaćem terenu. Krajem novembra Federalna trgovinska organizacija (FTC) je predložila nagodbu kojom se od sajta zahteva da privatnost korisnika tertira ozbiljnije nego što je to do sada bio slučaj a društvena mreža je morala da pristane i na deo nagodbe u kojem se od nje traži revizija privatnosti na svake dve godine.

Pored toga, podkomitet za nadzor i istrage američkog kongresa i dvostranački kokus američkog kongresa nedavno su uputili pismo osnivaču i direktoru Facebook-a Marku Cekenbergu (PDF). U pismu se od Facebook-a traži da se izjasni o prikupljanju podaka svojih korisnika i praksi arhviranja korisnika i onih koji to nisu, kao i o tome zašto su se pravila o privatnosti Facebook-a promenila toliko da umesto 1000 reči koliko ih je bilo u 2005. godini sada taj dokument sadrži 6000 reči.

Koliko podataka o vama ima Facebook? Možda vam lista koju je objavio Šrems a na kojoj se nalaze grupe podataka koje Facebook prikuplja o svojim korisnicima bude odgovor na to pitanje.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

TikTok pokrenuo kampanju protiv zabrane aplikacije

TikTok pokrenuo kampanju protiv zabrane aplikacije

Uoči svog dugo očekivanog susreta sa američkim zakonodavcima na Kapitol Hilu u četvrtak, izvršni direktor TikToka Šou Zi Ču objavio je na TikTo... Dalje

Twitter danas ukida SMS dvofaktornu autentifikaciju za većinu korisnika, ovo su alternative za njih

Twitter danas ukida SMS dvofaktornu autentifikaciju za većinu korisnika, ovo su alternative za njih

Počev od danas, 20. marta, dvofaktorna autentifikacija (2FA) bazirana na SMS porukama biće dostupna samo korisnicima Twittera koji plaćaju Blue pre... Dalje

TikTok pokreće novi projekat koji treba da uveri evropske zakonodavce da su podaci korisnika bezbedni

TikTok pokreće novi projekat koji treba da uveri evropske zakonodavce da su podaci korisnika bezbedni

Zbog sve većih pritisaka i zabrinutosti američkih i evropskih vlasti zbog mogućeg deljenja korisničkih podataka sa kineskom vladom, TikTok uvodi n... Dalje

SAD sve bliže potpunoj zabrani TikToka

SAD sve bliže potpunoj zabrani TikToka

Zakon koji je ove nedelje predstavljen u američkom Kongresu omogućio bi Beloj kući da zabrani TikTok i druge strane tehnologije u celoj zemlji a s... Dalje

Posle devet godina Messenger se vraća u Facebook mobilnu aplikaciju

Posle devet godina Messenger se vraća u Facebook mobilnu aplikaciju

Prošlo je mnogo vremena otkako je Messenger odvojen od Facebook mobilne aplikacije. Skoro devet godina kasnije, Meta je spremna da ih ponovo spoji. &... Dalje