Sud presudio: Facebook prekršio nemačke zakone o privatnosti korisnika
Društvene mreže, 13.02.2018, 00:30 AM

Zaštitnici privatnosti izvojevali su još jednu pobedu nad Facebookom, ovog puta u Nemačkoj. To je potvrdila presuda regionalnog suda koji je utvrdio da su neka od pravila društvene mreže nezakonita.
Grupa za zaštitu prava potrošača Vzbv uspešno je dokazala da je Facebook prekršio zakon time što je pet usluga aplikacije koje su uključene "po defaultu", sa skrivenim odgovarajućim podešavanjima privatnosti.
Facebook namerava da se žali na presudu, ali u kompaniji veruju da će planirane izmene aplikacije osigurati da ona bude u skladu sa zakonom.
Međutim, i Vzbv planira da se žali zbog toga što je sud odbacio njihove druge navode. To uključuje i tvrdnju da Facebook pogrešno opisuje svoju uslugu kao "besplatnu" iako je korisnici ustvari plaćaju deljenjem informacija o sebi.
Ovu presudu je doneo Regionalni sud u Berlinu 16. januara, ali ju je grupa Vzbv tek sad objavila.
Presuda u korist Vzbv-a doneta je na osnovu nemačkog saveznog zakona o zaštiti podataka koji navodi da bi u cilju dobijanja saglasnosti, tehnološke kompanije morale biti jasne u vezi prirode, obima i svrhe korišćenja podataka korisnika.
Sud se složio da Facebook nije učinio dovoljno da upozori ljude na nekoliko unapred odabranih postavki privatnosti.
Ovo uključuje opciju deljenja lokacije korisnika sa osobom sa kojom razgovara, i saglasnost da Google i drugi sajtovi mogu prikazivati linkove do njihovih profila u rezultatima pretrage.
Pored toga, sud je presudio i da je zahtev da korisnici daju svoja prava imena nezakonit. Prema presudi, društvena mreža treba da dobije izričitiju saglasnost da bi mogla da koristi imena članova i profilne slike u komercijalnim i sponzorisanim materijalima.
Ovaj spor počeo je 2015. godine, pa u Facebooku smatraju da su presudu već pretekli događaji.
"Pažljivo razmatramo ovu nedavnu odluku i zadovoljni smo što se sud sa nama složio po brojnim pitanjima", navodi se u saopštenju kompanije u kome se ističe da su se od početka ovog spora proizvodi i politika kompanije promenili. Iz kompanije najavljuju dalje promene uslova i politike u vezi prikupljanja i korišćenja podataka u susret predstojećim promenama u evropskom zakonu o zaštiti o podataka.

Izdvojeno
TikTok kažnjen sa 530 miliona evra zbog prenosa podataka evropskih korisnika u Kinu

Irska Komisija za zaštitu podataka (DPC) objavila je da je kaznila evropsku filijalu TikToka sa 530 miliona evra nakon istrage o transferu podataka k... Dalje
Hakeri tvrde da su ukrali lozinke 972.000 korisnika TikToka i sada prete da će ih objaviti

Hakerska grupa koja sebe naziva R00TK1T ISC CYBER TEAM tvrdi da je ukrala 972.000 lozinki korisnika TikToka. Hakeri su zapretili objavljivanjem lozink... Dalje
Meta testira novu AI tehnologiju koja otkriva naloge dece koja su se registrovala kao odrasle osobe

Meta testira novu AI tehnologiju koja može da identifikuje korisnike Instagrama mlađe od 16 godina, a zatim ih automatski prebacuje na tinejdžerske... Dalje
Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Na zloglasnim Breach forumima procurili su podaci 2,87 milijardi X (Twitter) profila. Prema objavi korisnika foruma ThinkingOne, iza curenja podataka ... Dalje
Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga
.jpg)
Meta ima više od 10 miliona aktivnih oglašivača na svojim platformama, a mnoga preduzeća zavise od oglasa na društvenim mrežama. Zato je razuml... Dalje
Pratite nas
Nagrade