Tri godine posle brisanja fotografija sa Facebook-a, one su i dalje na internetu

Društvene mreže, 06.02.2012, 23:34 PM

Tri godine posle brisanja fotografija sa Facebook-a, one su i dalje na internetu

Kada je ekipa sajta Ars Technica 2009. godine otkrila da se fotografije obrisane sa Facebook-a čuvaju na serverima društvene mreže i da je do njih moguće doći putem direktnog linka, iz Facebook-a su odgovorili da rade na otklanjaju tog tehničkog problema kako bi skratili vreme tokom kojeg rezervna kopija fajla ostaje na serverima.

Tri godine kasnije isti “tehnički problem” je i dalje prisutan uprkos obećanjima i nastojanjima Facebook-a da bude otklonjen.

Odgovarajući na novo staro pitanje koje je postavila Ars Technica, Facebook je priznao da njegovi sistemi za skladištenje podataka nisu uvek u razumnom roku brisali slike sa mreža za distribuciju sadržaja (CDN, Content delivery network) iako su one odmah uklanjane sa sajta. To je razlog, kažu iz kompanije, zbog kojeg se slikama može pristupiti mesecima ili godinama nakon brisanja.

Facebook navodno okončava rad na novom sistemu koji će ubrzati taj proces, obećavaju u kompaniji.

Portparol kompanije je u izjavi za CNET rekao da se oko 2% svih fotografija korisnika Facebook-a čuva u starom sistemu koji nije brisao CDN URL adrese nakon što bi ih korisnici obrisali sa sajta. Sada se radi na tome da se te fotografije premeste u novi sistem kako bi se obezbedilo adekvatno brisanje, ali dok to ne bude završeno, CDN URL-ovi obrisanih fotografija koje se čuvaju u starom sistemu ostaju i tim fotografijama je moguće pristupiti.

Novi sistem treba da obezbedi potpuno uklanjanje fotografija 30 dana pošto ih korisnik obriše sa svog Facebook naloga.

Iz kompanije dodaju da je ovaj proces preseljenja pri kraju i da svega 3% fotografija korisnika čeka da bude premešteno. Taj će postupak biti okončan u naredna dva ili tri meseca.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Podaci 2,8 milijardi X (Twitter) profila objavljeni na poznatom hakerskom forumu

Na zloglasnim Breach forumima procurili su podaci 2,87 milijardi X (Twitter) profila. Prema objavi korisnika foruma ThinkingOne, iza curenja podataka ... Dalje

Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga

Zbog lažne Metine tehničke podrške korisnici ostaju bez naloga

Meta ima više od 10 miliona aktivnih oglašivača na svojim platformama, a mnoga preduzeća zavise od oglasa na društvenim mrežama. Zato je razuml... Dalje

Iza jučerašnjeg napada na X stoji ova grupa

Iza jučerašnjeg napada na X stoji ova grupa

Propalestinska hakerska grupa preuzela je odgovornost za jučerašnji veliki DDoS napad na X (bivši Twitter). Prema podacima Downdetectora, desetine ... Dalje

Prevaranti otimaju Facebook naloge pomoću lažnih upozorenja o kršenju autorskih prava

Prevaranti otimaju Facebook naloge pomoću lažnih upozorenja o kršenju autorskih prava

Check Point Research (CPR) je upozorio na novu phishing kampanju, koja je počela otprilike 20. decembra 2024., a koja je prvenstveno fokusirana na ko... Dalje

Korisnici tuže LinkedIn zbog obučavanja AI modela njihovim privatnim porukama bez pristanka korisnika

Korisnici tuže LinkedIn zbog obučavanja AI modela njihovim privatnim porukama bez pristanka korisnika

Korisnici LinkedIn Premium iz SAD tužili su platformu zato što je navodno delila njihove privatne poruke bez njihovog pristanka kako bi obučila mod... Dalje