TweetDeck vraćen u funkciju posle XSS napada
Društvene mreže, 12.06.2014, 08:39 AM

TweetDeck, popularna aplikacija koju je Twitter kupio 2011. godine i koja pomaže korisnicima da upravljaju svojim Twitter nalozima je ponovo vraćen u funkciju posle privremenog prekida u radu servisa zbog hakerskog napada koji se dogodio juče.
Hakeri su iskoristili propust u kodu TweetDeck aplikacije za širenje poruka koje sadrže kompjuterski kod i koje su preplavile feedove korisnika TweetDecka. Jedna poruka koja došla sa naloga @derGeruhn retvitovana je automatski više od 36000 puta.
Twitter je potvrdio da postoje problemi u radu servisa, koji su bezbednosne prirode, i da je zbog toga privremeno onemogućio pristup servisu. Sat kasnije, TweetDeck je ponovo bio u funkciji.
Krivac je bila XSS (cross-site scripting) ranjivost koja je prvenstveno imala uticaja na naloge korisnika TweetDeck aplikacije za Google Chrome, mada je tu i tamo bilo prijava da je bag uticao i na TweetDeck za Windows i web aplikaciju za Firefox.
Ostali korisnici Twittera nisu imali bilo kakvih problema.
Twitter je juče najpre pozvao korisnike da se odjave sa servisa, i da zatim se ponovo prijave, da bi se sprečilo maliciozno twitanje.
Međutim, neki korisnici su i pored toga što su sledili uputstva Twittera, i dalje videli sporne tvitove u svojim feedovima. Posle toga je Twitter privremeno obustavio rad servisa.
Stručnjaci iz Rapid7 uporedili su ovaj incident sa onim koji se dogodio pre devet godina, kada je MySpace ima probelm sa crvom “Samy”. Samy je dobio ime prema svom autoru, Semiju Kamkaru, koji je kasnije optužen za hakovanje i koji je priznao krivicu, zbog čega je osuđen na tri godine uslovne kazne. Njegov crv je takođe iskoristio XSS ranjivost u MySpaceu, pa su Kamkaru automatski stizali zahtevi za prijateljstva od žrtava, a crv se širio kada bi žrtve pogledale njegov profil.
Međutim, crv iz jučerašnjeg incidenta sa TweetDeckom nije imao kapacitet za prinudno zapraćivanje naloga napadača, kažu stručnjaci.

Izdvojeno
Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje
Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke
.jpg)
Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje
Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u
.jpg)
Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje
Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje
TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje
Pratite nas
Nagrade