VKontakte uvodi verifikaciju u dva koraka koja će od februara biti obavezna
Društvene mreže, 24.12.2021, 01:30 AM

VK konačno uvodi dvofaktorsku autentifikaciju (2FA) na svim svojim servisima i planira da ona postane obavezna od februara sledeće godine za administratore velikih zajednica.
VKontakte, poznat i kao VK, je najpopularnija društvena mreža u Rusiji sa preko 650 miliona korisnika.
Počev od februara, svim zajednicama koje imaju više od 10.000 pretplatnika mora upravljati administratorski nalog zaštićen sa 2FA kako bi se sprečili incidenti velikih razmera.
Na VK-u postoji preko 140.000 zajednica ove veličine, tako da će ovaj bezbednosni zahtev uticati na značajan broj korisnika na platformi.
Najnoviji primer takvog incidenta viđen je u ponedeljak kada su prevaranti hakovali zvaničnu Yandex Go zajednicu na VK-u i poslali fišing poruke svim njenim pretplatnicima.
Platforma je uspela da povrati kontrolu nad kompromitovanim nalogom u roku od dva minuta, ali su neki korisnici već izgubili novac kao rezultat napada.
Novi program za zaštitu korisnika koji dodaje 2FA na sve usluge naziva se “VK Protect", takođe će uključivati bezbednosni kontrolni centar za korisnike, pomažući im da procene svoj stav prema bezbednosti, pristupe novim podešavanjima privatnosti i prate relevantne savete o tome kako da poboljšaju bezbednost svog naloga.
“Stvaramo sveobuhvatan sistem za poboljšanje bezbednosti korisnika. Naš cilj nije samo da obezbedimo tehničku zaštitu za profile i podatke koristeći postojeće alate kao što su dvofaktorska autentifikacija i šifrovanje, već i da pomognemo ljudima da ih mudro koriste”, rekao je Anton Antropov, direktor bezbednosti VK.
U istom kontekstu borbe protiv fišinga i bezbednosnih nedostataka u aplikacijama i uslugama platforme, VK je takođe najavio ponovno pokretanje i proširenje svog programa za nagrađivanje grešaka.
Iako je uvođenje 2FA korak u dobrom pravcu, to nije uvek savršen sistem za zaštitu naloga.
Dvofaktorska autentifikacija je obično podešena za slanje jednokratnih kodova (OTP) putem SMS poruka. Međutim, ako neko dobije pristup vašem broju telefona putem napada zamene SIM kartice, moći će da pristupi ovim OTP kodovima.
Kada konfigurišete 2FA, savetuje se da koristite aplikaciju za autentifikaciju, kao što je Authy ili Google Authenticator. Na ovaj način, ako napadač izvrši zamenu SIM kartice, on neće imati pristup 2FA kodovima korisnika.
Korisnici bi trebalo da osim 2FA, koriste i jedinstvene, jake lozinke za svaki nalog na internetu i da budu oprezni sa imejlovima i porukama koje dobijaju.

Izdvojeno
Facebook želi da koristi slike koje nikada niste objavili za obuku AI modela

Facebook već godinama koristi javne objave, fotografije i interakcije korisnika za obuku veštačke inteligencije. Kompanija je već iskoristila javn... Dalje
Facebook uvodi passkey – bezbedniji način prijave bez lozinke
.jpg)
Facebook je najavio da uvodi passkey (digitalni ključ) kao novi način prijavljivanja na mobilnim uređajima, bez potrebe za klasičnim lozinkama. Ov... Dalje
Zašto sajber kriminalci traže posao na LinkedIn-u
.jpg)
Sajber kriminalci iz poznate grupe FIN6 predstavljaju se kao ljudi koji traže posao na platformama poput LinkedIn-a kako bi zarazili poslodavce malve... Dalje
Oglasi za lažne AI video generatore na Facebook-u i LinkedIn-u šire malvere

Mandiant Threat Defens upozorava korisnike na prevaru iza koje stoji grupa UNC6032 koja na društvenim mrežama postavlja oglase za lažne AI video al... Dalje
TikTok video snimci šire malvere Vidar i StealC

Sajber kriminalci koriste TikTok video snimke za širenje malvera za krađu informacija Vidar i StealC u ClickFix napadima, upozorava Trend Micro. Re... Dalje
Pratite nas
Nagrade