Zašto novi Facebookov servis Photo Sync možda nije dobra ideja

Društvene mreže, 04.12.2012, 08:18 AM

Zašto novi Facebookov servis Photo Sync možda nije dobra ideja

Možda vas je ovih dana iznenadila Facebook-ova ponuda nove opcije za deljenje fotografija korisnicima iPhone, iPad i Android uređaja. Naime, u petak je Facebook pokrenuo novu uslugu „Photo Sync“, koja vam omogućava automatsko otpremanje svake fotografije koju ste napravili uz pomoć kamere svog smart telefona.

Prihvatanjem Facebook-ove ponude pristajete na automatsko otpremanje fotografija iz smart telefona koje će se naći u albumu koji ćete moći da vidite samo vi, ukoliko ne odlučite drugačije i podelite neku/neke ili sve fotografije iz ovog albuma sa drugima. Ukoliko omogućite ovu funkciju, treba da znate da će na Facebook biti automatski otpremljeno 20 poslednjih fotografija koje ste napravili uz pomoć kamere smart telefona i svaka sledeća fotografija koju zabeležite. Ukoliko vas brine račun, odnosno potrošnja zbog otpremanja fotografija, možete odabrati opciju da se fotografije otpremaju samo kada koristite Wi-Fi. Automatsko otpremanje fotografija nije moguće ukoliko vam je baterija pri kraju.

Ipak, postoji nekoliko činjenica o kojima bi trebalo razmisliti pre nego što arhivu privatnih fotografija predamo Facebook-u.

Facebook-ov servis za sinhronizaciju fotografija nije novost, a sličnu uslugu već nude Apple („Photo Stream“) i Google koji automatski fotografije vašeg smart telefona otprema u privatni Google+ album. Naravno, u slučaju da se nešto dogodi vašem telefonu i fotografijama u njemu, obradovaće vas misao da nije sve izgubljeno i da su fotografije ostale sačuvane zahvaljujući nekom od ovih servisa.

Međutim, zahvaljujući ovim servisima, naše privatne fotografije se umnožavaju kao Gremlini, kaže novinarka američkog magazina Forbs, Kašmira Hils. Drugim rečima, ukoliko želite da obrišete neke fotografije, ne samo da ćete to morati da uradite na svom smart telefonu, već ćete morati da se prisetite mesta gde ste sačuvali kopije fotografija, da ih posetite i onda, jednu po jednu obrišete. A to nije tako jednostavno. Hils kaže da je odustala od Google-ovog servisa za sinhronizaciju fotografija nakon što je otkrila da i u slučaju kada obriše fotografije iz telefona i iz privatnog Google+ albuma, one nastavljaju da se pojavljuju u rezultatima personalizovane Google pretrage „kao duhovi“.

Što više kopija fotografija i mesta na kojima ih čuvate znači i veći rizik da one mogu dospeti u pogrešne ruke. Možete zaboraviti na to da uopšte koristite neki takav servis, kao što se nedavno dogodilo nastavnici u Indijani, čije su fotografije u toplesu koje su zabeležene njenim iPhone-om, zahvaljujući Apple-ovom Photo Stream servisu, poslate na poslovni iPad koji je dala studentima na korišćenje. I hakovanje Facebook naloga je dovoljno dobar razlog da odustanete od Facebook-ovog servisa za sinhronizaciju fotografija. I na kraju, mnoge zastrašuje mogućnost skladištenja privatnih fotografija na mestu odakle su one samo jedan klik od javnosti.

Korišćenje Facebook-ovog Photo Sync servisa znači da će sve fotografije, i dobre i loše, biti na Facebook-u. To ne znači naravno da će bilo ko moći da ih preotme od vas i Facebook-ovih servera, ali znači manje kontrole nad privatnošću. Osim toga, ukoliko vas neko drugi, ko koristi ovaj servis, fotografiše bez vašeg znanja, i ta fotografija će se automatski naći na Facebook-u. To znači da ukoliko nekada zatražite od nekog da obriše ovakvu fotografiju, koja je nastala bez vaše dozvole, osim zahteva za brisanjem iz telefona, ne zaboravite da zatražite i brisanje iz privatnog Facebook albuma.

Svaka fotografija iz vašeg telefona automatski otpremeljena na Facebook-ove servere je za Facebook izvor informacija kao što su podaci o vašoj lokaciji, odnosno gde je načinjena fotografija, što je Facebook-u potrebno kako bi odredio koje lokalne oglase treba da vam prikaže u zavisnosti od toga gde se nalazite.

Da zaključimo, na vama je da razmislite. Možda će vam biti od pomoći informacije o novom Photo Sync servisu koje možete naći na Facebook-ovim stranicama.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

TikTok podneo tužbu protiv Montane zbog zabrane aplikacije

TikTok podneo tužbu protiv Montane zbog zabrane aplikacije

TikTok je u ponedeljak podneo tužbu američkom Okružnom sudu u Montani tražeći poništenje prve državne zabrane aplikacije u SAD. U tužbi se na... Dalje

EU kaznila Facebook sa 1,3 milijarde evra zbog prenosa podataka korisnika EU u SAD

EU kaznila Facebook sa 1,3 milijarde evra zbog prenosa podataka korisnika EU u SAD

Regulatorno telo EU, Irska komisija za zaštitu podataka (DPC), kaznilo je Facebookovu matičnu kompaniju Meta sa rekordnih 1,2 milijarde evra zbog pr... Dalje

Guverner Montane potpisao zakon o zabrani TikToka

Guverner Montane potpisao zakon o zabrani TikToka

Guverner Montane Greg Đanforte potpisao je zakon o zabrani TikToka u državi, što je prva zabrana te vrste u Sjedinjenim Državama. Predlog zakona, ... Dalje

Ako gledate tuđe Facebook profile ova bi vas greška mogla odati

Ako gledate tuđe Facebook profile ova bi vas greška mogla odati

Cybernews je potvrdio informaciju sa Twittera da Facebook greškom šalje automatske zahteve za prijateljstvo Facebook profilima koje korisnici poseć... Dalje

TikTok zabranjen i u Austriji

TikTok zabranjen i u Austriji

Austrija je poslednja u nizu zemalja u Evropskoj uniji koja je zabranila TikTok na vladinim uređajima zbog zabrinutosti za privatnost. Austrijski min... Dalje