Zloupotreba Twitter-a: Zašto trgovina lažnim foloverima i dalje cveta
Društvene mreže, 05.11.2013, 07:24 AM

I na Facebook-u se prebrojavaju prijatelji i foloveri, ali nigde broj folovera nije toliko važan kao na Twitter-u. Na Twitter-u je popularnost koja se meri brojem folovera uvek bila važna, iako se većina zaklinje u neke druge razloge zbog kojih vole i koriste tu društvenu mrežu. Neki su spremni i da plate da bi makar izgledalo da su popularni. Trgovci lažnim foloverima koriste apetite korisnika Twitter-a koji žele da imaju veliki broj folovera a kako to izgleda kada se prevede na jezik statistike možete videti na infografici koju je objavila kompanija Barracuda.
Stručnjaci ove kompanije uočili su tri trenda u zloupotrebi Twitter-a koja uključuje ne samo korišćenje ove društvene mreže za spam i širenje malvera nego i trgovinu foloverima.
- Trend #1 - Automatizovano tvitanje: Većina lažnih naloga automatski tvita putem Twitter.com, što znači da ovi nalozi retko koriste third party ili mobilne aplikacije. Koliko je ta razlika drastična pokazuje podatak da je 98% tvitova sa lažnih naloga poslato putem twitter.com, dok je to slučaj sa samo 24% tvitova koji se objave sa naloga stvarnih korisnika.
- Trend #2 - Dupli profili: Više od polovine (63%) lažnih naloga je nastalo dupliranjem profila stvarih korisnika. Male izmene u imenu korisnika, npr. dodavanjem karaktera, uz istu profilnu sliku, opis i lokaciju i eto lažnog profila.
- Trend #3 - Spamovanje uz pomoć Twitter lista: Napadači dodaju žrtve na Twitter listu da bi im privukli pažnju a zatim u opis liste dodaju spam URL.
Da posao sa foloverima ne ide loše dokazuju sledeći podaci:
- Barracuda je merila veličinu tržišta lažnih folovera. Broj trgovaca lažnim foloverima od juna ove godine je porastao za 20 i sada ih ima ukupo 52.
- Trenutno, za hiljadu folovera morate platiti 11 dolara, što je za sedam dolara manje nego u junu ove godine.
- Kada je reč o kupcima, u Barracuda-i su izračunali koliko lažnih folovera se prosečno kupuje. U junu je taj broj bio nešto veći i iznosio je 52432 folovera po kupcu, a sada iznosi 48885.
Pad cena stručnjaci objašnjavaju time što su trgovci foloverima prinuđeni da spuste cene da bi bili konkurentni. Prevaranti na sve načine pokušavaju da zarade na rastućoj popularnosti Twitter-a ali i drugih društvenih mreža. Stručnjaci Barracuda-e predviđaju da će se ovakav trend održati i ubuduće.

Izdvojeno
Zloupotreba veštačke inteligencije u prevarama na TikToku
.jpg)
TikTok se pokazao kao plodno tlo za finansijske prevare, posebno prevare koje uključuju kriptovalute, upozorava kompanija Avast. Širok domet platfor... Dalje
TikTok u bezbednosti zaostaje za konkurentskim platformama

Istraživanje koje je sprovela kompanija Cerby otkrilo je da, kada je reč o bezbednosti, TikTok značajno zaostaje za konkurentskim platformama, kao ... Dalje
Malver NodeStealer ponovo otima naloge korisnika Facebooka, mamac za žrtve su provokativne fotografije

Istraživači iz kompanije Bitdefender upozoravaju da sajber kriminalci koriste Facebook oglase za širenje malvera i otimanje korisničkih naloga na ... Dalje
EU će zabraniti ciljano oglašavanje na Facebooku i Instagramu

Evropski odbor za zaštitu podataka produžio je privremenu zabranu ciljanog oglašavanja na Facebooku i Instagramu, koju je u julu uvela Norveška ag... Dalje
Facebook i Instagram tuženi zbog svesnog nanošenja štete mentalnom zdravlju dece

Desetine američkih država tužile su Meta Platforms, navodeći da kompanija u čijem su vlasništvu Facebook i Instagram, svesno obmanjuje javnost o... Dalje
Pratite nas
Nagrade