Android aplikacije sa više od 200 miliona instalacija i dalje imaju ozbiljan bag koji je ispravljen pre tri meseca
Mobilni telefoni, 04.12.2020, 08:30 AM

Android aplikacije sa više od 250 miliona preuzimanja i dalje imaju ozbiljnu ranjivost u Google Play Core Library koja je popravljena u avgustu 2020. godine.
U avgustu je kompanija za zaštitu mobilnih aplikacija Oversecured otkrila ranjivost u Google Play Core Library koja je zlonamernim aplikacijama omogućavala izvršavanje koda u legitimnim aplikacijama.
Ovi zlonamerni izvršni programi se pokreću pod legitimnim sigurnosnim dozvolama aplikacije, što im omogućava da nadgledaju i kradu podatke koji se unose u aplikaciju ili koje ona šalje.
Google Play Core Library koristi se za ažuriranje komponenata aplikacije. Nju koriste mnoge popularne aplikacije, uključujući Chrome, Edge, Facebook, Instagram, WhatsApp i Snapchat.
Ranjivosti koja je praćena kao CVE-2020-8913, dodeljena je ocena 8,8 (visoka) i Google ju je popravio sa verzijom Google Play Core Library 1.7.2.
Međutim, istraživači iz Check Point Researcha otkrili su da tri meseca kasnije i dalje postoje aplikacije sa milionima instalacija koje koriste ranjivu biblioteku.
“Od obelodanjivanja ove ranjivosti započeli smo sa nadgledanjem ranjivih aplikacija. Tokom septembra 2020. 13% Google Play aplikacija koje je analizirao SandBlast Mobile koristilo je ovu biblioteku, a 8% tih aplikacija imalo je ranjivu verziju”, navodi se u izveštaju Check Point Researcha.
Ovo je zabrinjavajuće, jer je prema istraživačima ranjivost Google Play Core Library je lako iskoristiti, što su pokazali u videu koji su objavili.
Kako Google Play Core Library Google ne može automatski da ažurira, programeri moraju ručno da preuzmu novu verziju i sa njom ažuriraju svoje aplikacije. Dok to ne urade njihove aplikacije će i dalje biti ranjive i mogu biti iskorišćene za krađu podataka i lozinki ili neke druge zlonamerne aktivnosti.
Nažalost, čak i nakon što je Check Point obavestio svakog programera o ranjivosti njihovih aplikacija, samo Viber, Booking i Moovit su objavili popravljene verzije.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade