Android uređaji više od 9 miliona korisnika inficirani trojancem sakrivenim u igricama iz Huawei AppGallery
Mobilni telefoni, 24.11.2021, 10:00 AM

Istraživači iz kompanije Doctor Web otkrili su trojanca Android.Cynos.7.origin u desetinama igara u Huaweijevoj AppGallery, koje je instaliralo najmanje 9.300.000 vlasnika Android uređaja. Ovaj trojanac je dizajniran da prikuplja brojeve mobilnih telefona korisnika.
Android.Cynos.7.origin je jedna od verzija programskog modula Cynos. Ovaj modul se može integrisati u Android aplikacije da bi donosile profit. Platforma je poznata od 2014. godine. Neke od njenih verzija imaju prilično agresivne funkcionalnosti: šalju premijum SMS poruke, presreću dolazne SMS-ove, preuzimaju i pokreću dodatne module, preuzimaju i instaliraju druge aplikacije.
Glavna funkcionalnost verzije koju su otkrili analitičari malvera Doctor Weba je prikupljanje informacija o korisnicima i njihovim uređajima i prikazivanje oglasa.
Aplikacije koje sadrže Android.Cynos.7.origin traže od korisnika dozvolu za telefonske pozive i upravljanje njima. To omogućava trojancu da dobije pristup određenim podacima.
Kada korisnik odobri dozvolu, trojanac prikuplja i šalje serveru sledeće informacije:
» Broj mobilnog telefona korisnika
» Lokacija uređaja na osnovu GPS koordinata ili podataka mobilne mreže i Wi-Fi pristupne tačke (kada aplikacija ima dozvolu za pristup lokaciji)
» Različiti parametri mobilne mreže, kao što su kod mreže i kod države; ID GSM ćelije i međunarodni GSM kod lokacije (kada aplikacija ima dozvolu za pristup lokaciji)
» Različite tehničke karakteristike uređaja
» Različiti parametri iz meta podataka trojanizovane aplikacije
Na prvi pogled, curenje broja mobilnog telefona može izgledati kao beznačajan problem. Ipak, to može ozbiljno da naškodi korisnicima, posebno imajući u vidu činjenicu da su deca glavna ciljna publika igara.
Čak i ako je broj mobilnog telefona registrovan na odraslu osobu, preuzimanje dečije igrice može ukazivati na to da je dete zapravo korisnik mobilnog telefona.
Android.Cynos.7.origin pronađen je u 190 igara na AppGallery, poput simulatora, platformskih igara, arkada, strategija i pucačkih igara, koje je preuzelo ukupno više od 9.300.000 korisnika. Neke od ovih igara ciljaju na korisnike koji govore ruski jer imaju rusku lokalizaciju, nazive i opise. Druge ciljaju kinesku ili međunarodnu publiku.
Doctor Web je obavestio Huawei o onome što su otkrili istraživači kompanije. U vreme kada je Doctor Web izašao u javnost sa ovim informacijama, aplikacije koje sadrže ovog trojanca su uklonjene iz AppGallery.

Izdvojeno
Novi Android trojanac PlayPraetor se širi preko lažnih Google Play stranica

Novi trojanac, PlayPraetor, širi se preko lažnih Google Play stranica koje podstiču korisnike da preuzmu naizgled legitimne aplikacije. Međutim, A... Dalje
Malver u više od 300 aplikacija na Google Play, aplikacije instalirane 60 miliona puta
.jpg)
Više od 300 zlonamernih Android aplikacija koje su sa Google Play preuzete 60 miliona puta, delovale su kao reklamni softver (adware) ili su pokušav... Dalje
Špijunski malver pronađen u lažnim aplikacijama na Google Play

Hakeri koje podržava Severna Koreja zarazili su Android uređaje malverom za špijuniranje, upozorili su istraživači firme za bezbednost mobilnih u... Dalje
Google popravio ranjivost u Androidu koju su koristile srpske vlasti
.jpg)
Google je objavio zakrpe za 43 ranjivosti u martovskom bezbednosnom ažuriranju Androida, uključujući zakrpe za dva nulta dana korišćena u cilja... Dalje
Trojanac SparkCat pronađen u aplikacijama na Google Play i u Apple App Store

Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su na Google Play malver SparkCat za koji kažu da je trenutno konfigurisan za krađu podataka kripto novča... Dalje
Pratite nas
Nagrade