Aplikacija BalloonPop2 prodaje razgovore korisnika Whatsapp-a
Mobilni telefoni, 09.12.2013, 08:38 AM

Aplikacija za Android BalloonPop2 uklonjena je iz Google Play prodavnice pošto je otkriveno da krade baze podataka sa razgovorima korisnika aplikacije WhatsApp koje se potom praktično prodaju na web sajtu WhatsAppCopy.
Dovoljno je uneti broj telefona Android uređaja da bi se, uz nadoknadu, dobio pristup razgovorima korisnika aplikacije WhatsApp.
Igrica BalloonPop2 otvoreno je na web sajtu WhatsAppCopy reklamirana kao sredstvo za pravljenje rezervih kopija razgovora koji se obavljaju preko WhatsApp aplikacije.
Ipak, takav servis je u neku ruku legitiman, ako se koristi za backup razgovora na WhatsApp. Istovremeno, ovaj servis može biti zloupotrebljen tako što će poslužiti kao sredstvo za uvid u tuđe privatne razgovore.
Ako su namere onih koji stoje iza ovog servisa bile dobre, korisnici su morali biti upozoreni i na mogućnost zloupotrebe.
U Google-u nisu želeli da ostave prostor za nagađanja kakve su namere vlasnika servisa, pa je BalloonPop2 uklonjen iz zvaniče prodavnice aplikacija.
Postoji mogućnost i da će aplikacija BalloonPop2 biti distribuirana preko nezvaničnih prodavnica, ili bi se moglo dogoditi da buduće verzije servisa budu maskirane u neku drugu aplikaciju umesto u BalloonPop2. Dakle, ostaje da se uzdamo u dobre namere autora aplikacije.
Iako je Google Play najsigurniji izvor aplikacija, u više navrata u prošlosti se pokazalo da mu se ne može bezrezervno verovati. Ovo nije ni prvi a verovatno neće biti ni poslednji put da se to poverenje dovodi u pitanje. Nedavno je direktor Google-a izrekao ničim potkrepljenu tvrdnju da je Android bezbedniji od iOS, Google ima mnogo toga da nauči od Apple-a kad je reč o proveri bezbednosti aplikacija koje se nađu u prodavnici.
I za WhatsApp je ovo pouka da moraju da budu bolji kada je reč o bezbednosti. S obzirom da aplikacije kao što je BalloonPop2 mogu imati uvid u razgovore korisnika, WhatsApp bi morao da preduzme nešto kako bi zaštitio svoje korisnike.

Izdvojeno
Na brojnim hakerskim forumima prodaje se novi bankarski trojanac za Android

Na hakerskim forumima prodaje se novi bankarski trojanac za Android pod nazivom Nexus koji cilja 450 finansijskih aplikacija. Analitičari italijanske... Dalje
Googleovi istraživači upozoravaju na opasne ranjivosti Samsungovih telefona koje hakeri mogu daljinski i neprimetno hakovati

Project Zero, Googleov tim koji se bavi bezbednosnim istraživanjima, otkrio je ranjivosti u Samsung modemima za uređaje poput Pixel 6, Pixel 7 i Gal... Dalje
Zašto bi umesto dvofaktorne autentifikacije sa SMS-om trebalo da koristite pouzdanu aplikaciju

Dvofaktorska autentifikacija (2FA) postala je imperativ u današnjem digitalnom svetu, pošto su kriminalci naučili da kompromituju skoro svaku lozin... Dalje
Bankovni trojanac za Android Xenomorph se vratio sa novom verzijom, i sada je opasniji nego ikada pre

Istraživači holandske kompanije ThreatFabric primetili su novu verziju bankovnog trojanca za Android Xenomorph, koju su njeni tvorci, Hadoken Securi... Dalje
Aplikacija kineskog modnog brenda Shein uhvaćena kako na Androidu radi nešto što ne bi smela

Shein, kineski modni brend, ponovo se našao pod lupom, nakon što je otkriveno da stara verzija njegove mobilne aplikacije povremeno pristupa sadrža... Dalje
Pratite nas
Nagrade