Aplikacija BalloonPop2 prodaje razgovore korisnika Whatsapp-a
Mobilni telefoni, 09.12.2013, 08:38 AM

Aplikacija za Android BalloonPop2 uklonjena je iz Google Play prodavnice pošto je otkriveno da krade baze podataka sa razgovorima korisnika aplikacije WhatsApp koje se potom praktično prodaju na web sajtu WhatsAppCopy.
Dovoljno je uneti broj telefona Android uređaja da bi se, uz nadoknadu, dobio pristup razgovorima korisnika aplikacije WhatsApp.
Igrica BalloonPop2 otvoreno je na web sajtu WhatsAppCopy reklamirana kao sredstvo za pravljenje rezervih kopija razgovora koji se obavljaju preko WhatsApp aplikacije.
Ipak, takav servis je u neku ruku legitiman, ako se koristi za backup razgovora na WhatsApp. Istovremeno, ovaj servis može biti zloupotrebljen tako što će poslužiti kao sredstvo za uvid u tuđe privatne razgovore.
Ako su namere onih koji stoje iza ovog servisa bile dobre, korisnici su morali biti upozoreni i na mogućnost zloupotrebe.
U Google-u nisu želeli da ostave prostor za nagađanja kakve su namere vlasnika servisa, pa je BalloonPop2 uklonjen iz zvaniče prodavnice aplikacija.
Postoji mogućnost i da će aplikacija BalloonPop2 biti distribuirana preko nezvaničnih prodavnica, ili bi se moglo dogoditi da buduće verzije servisa budu maskirane u neku drugu aplikaciju umesto u BalloonPop2. Dakle, ostaje da se uzdamo u dobre namere autora aplikacije.
Iako je Google Play najsigurniji izvor aplikacija, u više navrata u prošlosti se pokazalo da mu se ne može bezrezervno verovati. Ovo nije ni prvi a verovatno neće biti ni poslednji put da se to poverenje dovodi u pitanje. Nedavno je direktor Google-a izrekao ničim potkrepljenu tvrdnju da je Android bezbedniji od iOS, Google ima mnogo toga da nauči od Apple-a kad je reč o proveri bezbednosti aplikacija koje se nađu u prodavnici.
I za WhatsApp je ovo pouka da moraju da budu bolji kada je reč o bezbednosti. S obzirom da aplikacije kao što je BalloonPop2 mogu imati uvid u razgovore korisnika, WhatsApp bi morao da preduzme nešto kako bi zaštitio svoje korisnike.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade