Aplikacija za praćenje epidemije korona virusa inficira telefone ransomwareom
Mobilni telefoni, 17.03.2020, 03:00 AM

Aplikacija za praćenje epidemije korona virusa zapravo inficira Android uređaje ransomwareom, a od vlasnika uređaja traži da plate otkup od 100 dolara kako bi im pametni telefoni bili otključani.
Aplikacije za praćenje korona virusa su veoma popularne ovih dana, jer mnogi korisnici traže takve aplikacije da bi pratili situaciju sa pandemijom, tako da nije neko iznenađenje što sajber-kriminalci pokušavaju da rastuću potražnju za takvim aplikacijama iskoriste u svoju korist.
To je svrha aplikacije pod nazivom CovidLock, koja pokreće napad zaključavanja ekrana koji menja lozinku za zaštitu uređaja a ako nije konfigurisana nijedna lozinka, onda ransomware automatski postavlja svoju lozinku, u suštini zaključavajući uređaj.
Istraživači DomainToolsa koji su analizirali ransomware kažu da vlasnici kompromitovanih uređaja moraju platiti otkup od 100 dolara bitkoinima kako bi im pametni telefoni bili otključani. U suprotnom, napadači tvrde da bi mogli da ukradu osetljive podatke poput fotografija i kontakata, pa čak i da objave neke detalje na internetu.
„Vaš telefon je šifrovan: imate 48 sati da platite 100 dolara u bitkoinu ili će sve biti izbrisano. Šta će biti izbrisano? Vaši kontakti, slike i video snimci, svi nalozi na društvenim mrežama javno će procuriti i memorija telefona biće potpuno izbrisana“, navodi se u zahtevu za otkup.
„Vaš GPS se nadgleda i vaša lokacija je poznata. Ako pokušate bilo šta glupo, telefon će se automatski izbrisati“, upozoravaju napadači.
Dobra vest je da DomainTools kaže da njegovi istraživači već imaju ključeve za dešifrovanje ransomwarea i da će ih objaviti javno.
U međuvremenu, ono što možete učiniti je da se klonite aplikacija koje dolaze iz izvora u koje nemate poverenja. I naravno, dva puta proverite dozvole za svaku aplikaciju koju instalirate na svom pametnom telefonu.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade