''BadPower'' napad na punjač može uništiti pametni telefon
Mobilni telefoni, 27.07.2020, 11:30 AM

Istraživači iz kineske firme Tencent testirali su BadPower napade na 35 modela punjača za brzo punjenje od 234 dostupna na tržištu, i ispostavilo se da je 18 modela od 8 proizvođača podložno ovoj vrsti napada.
Kineski istraživači nedavno su otkrili ranjivost firmwarea u brzim punjačima koja se može iskoristiti i fizički i digitalno. Tehnika napada poznata kao BadPower može prouzrokovati oštećenja punjača, rastopiti komponente, ali i zapaliti uređaj i prouzrokovati mnogo veću štetu.
U poslednjih nekoliko godina brzi punjači su preuzeli primat nad USB punjačima koji zahtevaju sate da bi u potpunosti napunili bateriju uređaja.
Kako BadPower oštećuje brze punjače?
Istraživači su u tekstu koji su objavili objasnili “brzo punjenje”. Terminal za napajanje (brzi punjač) povezuje se na terminal (uređaj) za prijem napajanja. Kada su povezani, terminal za napajanje u suštini “pregovara” o brzini punjenja sa prijemnim terminalom na osnovu mogućnosti uređaja. Pregovaranje vrši poseban firmware koji takođe rukuje nizom programa za kontrolu celokupnog procesa punjenja.
Ceo protokol ne uključuje samo napajanje, već i prenos podataka. Napadači ovo mogu da iskoriste u svoju korist menjajući određene parametre u procesu koji će dovesti do toga da terminal za napajanje isporuči više napona nego što uređaj može da podnese. Dok se uređaj pregreva, on se ili topi ili eksplodira.
BadPower se može izvesti preko hardvera kada napadač koristi poseban uređaj do priključka za punjenje koji može da napadne firmware u roku od nekoliko sekundi. Kada korisnik priključi uređaj na kompromitovani punjač, proces prenosa podataka izvršiće preopterećenje napajanjem.
Sa druge strane, BadPower može da se izvede i preko zlonamernog koda koji može da modifikuje firmware brzog punjača bez upozoravanja korisnika.
Istraživači su testirali BadPower napade na 35 modela brzih punjača od 234 koja su dostupna na tržištu. Ispostavilo se da je 18 modela od 8 proizvođača podložno napadu. Štaviše, na 11 od njih napad se može izvesti "digitalnim putem".
Srećom, istraživači kažu da se „većina problema sa BadPower može rešiti ažuriranjem firmwarea uređaja“.
Oni su obavestili sve pogođene proizvođače i savetovali ih da vrše stroge provere i ažuriranja.
Ranije je nešto slično BadPower napadu otkrila kompanija Kaspersky Labs. U pitanju je bio malver nazvan Loapi. Malver je mogao da izvrši pet različitih zlonamernih aktivnosti od kojih je jedna mogla da izdeformiše bateriju Android telefona i fizički uništi uređaj.

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade