Google Pixel telefoni se godinama prodavali sa skrivenom aplikacijom za nadzor
Mobilni telefoni, 16.08.2024, 11:00 AM

Većina Google Pixel telefona prodatih širom sveta od septembra 2017. uključivala je softver koji bi se mogao koristiti za nadzor, daljinsko upravljanje telefonima korisnika i instalaciju malvera, objavila je kompanije za sajber bezbednost iVerify.
Ranjivost je otkrivena nakon što je iVerify skener otkrio nebezbedni Android uređaj u kompaniji Palantir Technologies, klijentu iVerify. Nakon pokretanja zajedničke istrage, iVerify, Palantir i Trail of Bits otkrili su skriveni Android softverski paket, Showcase.apk, na Google Pixel uređajima. Showcase.apk ima prekomerne sistemske privilegije, uključujući daljinsko izvršavanje koda i instaliranje aplikacija na uređaju.
Palantir, koji prodaje svoje proizvode za nadzor vladama i privatnim kompanijama, zabranio je Android uređaje u celoj kompaniji.
Prema izveštaju iVerify, sporna aplikacija Verizon Retail Demo Mode (com.customermobile.preload.vzw) kojoj su potrebne na desetine dozvola, nije Googleova već ju je razvila kompanija pod nazivom Smith Micro Software da bi uređaj radio u demo režimu. Ipak, nije jasno zašto je softver treće strane direktno ugrađen u Android firmware. Aplikacija preuzima konfiguracioni fajl preko nešifrovane HTTP veze, čime se otvaraju vrata za njeno menjanje tokom tranzita do ciljanog telefona, iako nema dokaza da je to ikada zloupotrebljeno. Čini se da je napravljena za Verizon, za demonstracije u prodavnici.
Aplikacija je podrazumevano bila neaktivna i morala je biti ručno omogućena, otkrio je izveštaj iVerify. To je ublažilo uticaj ranjivosti. „Kada je omogućen, Showcase.apk čini operativni sistem dostupnim hakerima i podložnim „napadač u sredini“ napadima, ubacivanje koda i špijunskog softvera“, navodi se u izveštaju.
„Pošto ova aplikacija nije napadima zlonamerna, većina bezbednosnih tehnologija je možda previdi i ne označi je kao zlonamernu, a pošto je aplikacija instalirana na nivou sistema i deo je firmwarea, ne može se deinstalirati na nivou korisnika“, rekao je iVerify.
iVerify je obavestio Google o ovome početkom maja. Kompanija nije javno otkrila ranjivost, niti je objavila ažuriranje softvera kako bi uklonila problem.
Portparol Googlea Ed Fernandez rekao je u izjavi za The Verge da je softver napravljen „za Verizon demo uređaje u prodavnicama i da se više ne koristi“ i da „iskorišćavanje ove aplikacije zahteva i fizički pristup uređaju i korisničku lozinku“. „Nismo videli nikakve dokaze o aktivnoj eksploataciji. Iz predostrožnosti, uklonićemo ovo sa svih podržanih Pixel uređaja na tržištu sa predstojećim ažuriranjem softvera. Aplikacija nije prisutna na uređajima Pixel 9 serije.“
Foto: Arthur Osipyan | Unsplash

Izdvojeno
Android 16 dobija zaštitu od povezivanja na lažne bazne stanice

Zamislite da ste negde u gradu, telefon vam pokazuje pun signal, ali vi ste zapravo povezani na lažnu mrežu koja može da vas špijunira. Zvuči kao... Dalje
Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

U eri kada sve više ljudi koristi VPN servise da bi zaštitili svoju privatnost, pojavljuju se ozbiljna upozorenja da neki od tih alata, naročito ak... Dalje
U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute
.png)
Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novi mobilni malver za krađu kriptovaluta pod nazivom SparkKitty. Malver je pronađen u aplikacijama u z... Dalje
Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Istraživači sajber bezbednosti u Zimperium zLabs-u otkrili su novu verziju Android malvera „Godfather“ koja koristi naprednu tehniku naz... Dalje
Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važni... Dalje
Pratite nas
Nagrade