Google vraća novac kupcima lažne antivirusne aplikacije Virus Shield
Mobilni telefoni, 22.04.2014, 09:19 AM

Služba za podršku Google Play prodavnice poslala je obaveštenja korisnicima koji su kupili aplikaciju Virus Shield da je aplikacija lažna i da korisnici mogu povratiti svoj novac utrošen za kupovinu aplikacije u roku od 14 dana.
Osim povraćaja novca, Google je, kao znak izvinjenja, korisnicima ponudio i dodatnih pet dolara kredita na Google Play.
“Aplikacija je tvrdila da pruža zaštitu od virusa jednim klikom; ustvari, ona to nije radila”, kaže se u poruci koju je Google uputio prevarenim kupcima aplikacije.
“Politika Google Playa striktno zabranjuje lažne tvrdnje poput ovih, i u svetlu toga, vratićemo vam novac za “Virus Shiled”, kaže se u poruci.
Dodatnih pet dolara kredita, koje je Google ponudio oštećenim kupcima aplikacije mogu se iskoristiti za kupovinu digitalnog sadržaja na Google Play kao što su aplikacije, igre, knjige, muzika i filmovi.
Kompanija se u poruci izvinila korisnicima zbog neprijatnosti.
Ekipa sajta Android Police otkrila je da je aplikacija koja se za manje od nedelju dana od trenutka kada se pojavila u Play prodavnici našla na vrhu liste najpopularnijih novih aplikacija, ustvari lažna i da ne radi ništa od onoga što su njeni autori naveli u opisu aplikacije.
Aplikacija je pre nego što je priča o njoj dospela u medije, sa Google Play marketa preuzeta više od 10000 puta, a korisnici kojima je ova potpuno beskorisna aplikacija delovala pouzdano i uverljivo, ocenili su je prosečnom ocenom 4,7.
Iako nije prva takva lažna aplikacija, Virus Shield je jedinstven po tome što je prvi lažni antivirus za Android koji nije bio besplatan a autori aplikacije su je prodavali po ceni od 3,99 dolara.
Kada je Android Police objavio priču o ovoj aplikaciji, ona je ubrzo povučena iz Googleove online prodavnice aplikacija.
Posle toga, oglasio se i autor aplikacije koji je tvrdio da je reč o “glupoj grešci” a ne o prevari i da je verzija aplikacije koja nije uključivala antivirusnu zaštitu greškom postavljena na Google Play. On je rekao da je sam uklonio aplikaciju pre nego što je njegov programerski naloga na Google Play suspendovan.
Međutim, iz Android Police kažu da sumnjaju u tvrdnje programera s obzirom na njegovu sumnjivu reputaciju i raniju ulogu u drugim web servisima.

Izdvojeno
Android 16 dobija zaštitu od povezivanja na lažne bazne stanice

Zamislite da ste negde u gradu, telefon vam pokazuje pun signal, ali vi ste zapravo povezani na lažnu mrežu koja može da vas špijunira. Zvuči kao... Dalje
Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

U eri kada sve više ljudi koristi VPN servise da bi zaštitili svoju privatnost, pojavljuju se ozbiljna upozorenja da neki od tih alata, naročito ak... Dalje
U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute
.png)
Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novi mobilni malver za krađu kriptovaluta pod nazivom SparkKitty. Malver je pronađen u aplikacijama u z... Dalje
Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Istraživači sajber bezbednosti u Zimperium zLabs-u otkrili su novu verziju Android malvera „Godfather“ koja koristi naprednu tehniku naz... Dalje
Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važni... Dalje
Pratite nas
Nagrade