Googleova usluga provere lozinki dolazi na Android
Mobilni telefoni, 24.02.2021, 10:30 AM

Google dodaje podršku za uslugu provere lozinke (Password Checkup) Android aplikacijama putem funkcije automatskog popunjavanja lozinki kako bi upozorio korisnike kada su njihove sačuvane lozinke ugrožene.
Kompanija je najpre u februaru 2019. godine objavila dodatak za proveru lozinke za Chrome da bi upozorila korisnike u situacijama kada su njihove sačuvane lozinke kompromitovane.
Password Checkup je kasnije dodat u Google Password Manager kao pomoć korisnicima da sa svog Google naloga brzo provere da li su njihove lozinke bezbedne.
Google sada dodaje uslugu provere lozinke Android funkciji „Automatsko popunjavanje sa Googleom“ koja automatski popunjava obrasce sačuvanim podacima, uključujući korisnička imena, lozinke, adrese ili informacije o plaćanju.
„Kad god popunite ili sačuvate akreditive u aplikaciji, proverićemo ih na listi poznatih kompromitovanih akreditiva i upozorićemo vas ako je lozinka kompromitovana“, objasnio je član Googleovog Android tima Arvind Kumar Sugumar. „Ovaj upit vas takođe može odvesti na stranicu menadžera lozinki, gde možete obaviti sveobuhvatan pregled sačuvanih lozinki.“
Automatsko popunjavanje pomoću Googlea proverava samo sigurnost lozinki koje ste već sačuvali na Google nalogu ili kada Android od vas zatraži da ih sačuvate i vi to prihvatite.
Kada je lozinka sačuvana, funkcija provere lozinke proveriće da li je lozinka koju želite da unesete u obrazac kompromitovana u napadima posle kojih je došlo do curenja podataka koje je Google pratio.
Google kaže da se korisnici nemaju čega plašiti kada je u pitanju proces provere lozinke s obzirom da se njihovi podaci ne dele u tekstualnom formatu. Tokom procesa provere, između vašeg uređaja i Googleovih servera ne razmenjuju se nešifrovane informacije o lozinkama.
Samo šifrovani hash lozinke napušta uređaj (prva dva bajta hasha šalju se nešifrovana bazi podataka). Server vraća listu šifrovanih hasheva poznatih kompromitovanih lozinki koji dele isti prefiks. Utvrđivanje da li je lozinka kompromitovana dešava se lokalno, na korisnikovom uređaju. Server (Google) nema pristup nešifrovanom hashu korisničke lozinke, a klijent (korisnik) nema pristup listi nešifrovanih hashova kompromitovanih lozinki.
Da biste uključili automatsko popunjavanje pomoću Googlea u Android aplikacijama na uređajima koji koriste Android 9 i novije verzije, sledite sledeće korake:
Otvorite aplikaciju Podešavanja na telefonu
Dodirnite Sistem> Jezici i unos> Napredno
Dodirnite Usluga automatskog popunjavanja
Dodirnite Google da biste bili sigurni da je podešavanje omogućeno

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade