Hakeri koriste emulatore mobilnih telefona za masovnu krađu novca sa računa korisnika
Mobilni telefoni, 28.12.2020, 11:30 AM

Proces krađe nečijih bankovnih podataka nije lak, ali kada takvi podaci dođu u ruke kriminalaca, oni ih mogu koristiti na automatizovan način, što im omogućava krađu novca od velikog broja ljudi za svega nekoliko dana.
Proces automatizacije je moguć uz pomoć emulatora mobilnih uređaja koji se ponašaju kao pravi uređaji. Nakon što se napadači dokopaju korisničkih računa, oni mogu da oponašaju stvarne uređaje i ukradu mnogo novca u vrlo kratkom vremenu.
IBM Security Trusteer je upozorio na mrežu emulatora mobilnih uređaja koje kriminalci koriste za krađu novca korisnika banaka iz Sjedinjenih Država i Evrope. Istraživači IBM-a kažu da iza ove krađe stoji profesionalna i organizovana grupa koja koristi infrastrukturu emulatora mobilnih uređaja za pristup hiljadama kompromitovanih bankovnih računa.
Stručnjaci ove kompanije kažu da ovakva operacija nikada ranije nije viđena u ovom obimu - u nekim slučajevima, više od 20 emulatora korišćeno je za lažiranje više od 16000 kompromitovanih uređaja.
„Napadači koriste ove emulatore da više puta pristupe hiljadama korisničkih računa i na kraju ukradu milione dolara u roku od samo nekoliko dana. Nakon jedne takve akcije, napadači zaustavljaju operaciju, brišu tragove i pripremaju se za sledeći napad.“
Da bi izvršili napad ove veličine, napadačima je potrebno mnogo informacija, koje obično uključuju korisnička imena i lozinke vlasnika računa, pristup mobilnim identifikatorima i sadržaju SMS poruka (da bi se zaobišla dvofaktorska autentifikacija.) Ova poslednja dva uslova podrazumevaju da su mobilni uređaji već zaraženi malverom.
Čak i ako su kompromitovani uređaj i emulator u različitim zemljama, softver bi mogao da lažira GPS lokaciju.
„Kada je kompromitovani uređaj radio iz određene zemlje, emulator je lažirao GPS lokaciju. Odatle se povezao sa računom putem odgovarajuće VPN usluge“, rekao je IBM.
Istraživači kažu da s obzirom da je reč o velikom broju automatizovanih transakcija, napadači vode računa da to budu iznosi koji neće biti alarm za banku.
Operacija je trajala samo nekoliko dana, a zatim su napadači “zatvorili radnju” i obrisali sve tragove. Istraživači kažu da se grupa verovatno priprema za još jednu kampanju, pa su uputili upozorenje bankama da bolje zaštite informacije svojih kupaca i primene bezbednosna rešenja kako bi sprečili ovu vrstu prevare.
Ni korisnici u ovoj situaciji nisu bez obaveza. Oni bi trebalo da budu oprezni prema neočekivanim SMS porukama, da nikada ne instaliraju aplikacije iz nepoznatih izvora, da redovno proveravaju bankovne izvode kako bi na vreme uočili eventualne anomalije i da koriste bezbednosna rešenja na mobilnim uređajima.

Izdvojeno
Na brojnim hakerskim forumima prodaje se novi bankarski trojanac za Android

Na hakerskim forumima prodaje se novi bankarski trojanac za Android pod nazivom Nexus koji cilja 450 finansijskih aplikacija. Analitičari italijanske... Dalje
Googleovi istraživači upozoravaju na opasne ranjivosti Samsungovih telefona koje hakeri mogu daljinski i neprimetno hakovati

Project Zero, Googleov tim koji se bavi bezbednosnim istraživanjima, otkrio je ranjivosti u Samsung modemima za uređaje poput Pixel 6, Pixel 7 i Gal... Dalje
Zašto bi umesto dvofaktorne autentifikacije sa SMS-om trebalo da koristite pouzdanu aplikaciju

Dvofaktorska autentifikacija (2FA) postala je imperativ u današnjem digitalnom svetu, pošto su kriminalci naučili da kompromituju skoro svaku lozin... Dalje
Bankovni trojanac za Android Xenomorph se vratio sa novom verzijom, i sada je opasniji nego ikada pre

Istraživači holandske kompanije ThreatFabric primetili su novu verziju bankovnog trojanca za Android Xenomorph, koju su njeni tvorci, Hadoken Securi... Dalje
Aplikacija kineskog modnog brenda Shein uhvaćena kako na Androidu radi nešto što ne bi smela

Shein, kineski modni brend, ponovo se našao pod lupom, nakon što je otkriveno da stara verzija njegove mobilne aplikacije povremeno pristupa sadrža... Dalje
Pratite nas
Nagrade