Hakeri kradu poruke iz aplikacije Signal pomoću ovog trika
Mobilni telefoni, 20.02.2025, 11:00 AM

Google je upozorio na napade grupa koje podržava ruska država, koje kradu poruke iz aplikacija za razmenu poruka kao što je Signal. Ove grupe, često povezane sa ruskim obaveštajnim službama, fokusirane su na kompromitovanje naloga koje koriste ciljevi od interesa, na primer, političari, novinari i aktivisti. Iako se čini da su napadi vezani za sukob u Ukrajini, istraživači veruju da će se ova taktika proširiti na druge regione i aktere pretnji.
Primarni metod koji koriste napadači u ovoj kampanji je iskorišćavanje funkcije Signala „povezani uređaji“. Koristeći phishing tehnike, napadači varaju korisnike da skeniraju zlonamerne QR kodove, koji zatim tajno povezuju nalog žrtve sa uređajem koji kontroliše napadač. Ovo omogućava napadaču da prima sve poruke u realnom vremenu, i tako špijunira razgovore bez potrebe da kompromituje ceo uređaj.
Ovi zlonamerni QR kodovi su često predstavljeni kao legitimni Signalovi QR kodovi za pozivnice za grupe, bezbednosna upozorenja ili čak uputstva za uparivanje uređaja.
Grupa, identifikovana kao UNC5792 (poznata i kao UAC-0195), modifikuje legitimne linkove za pozivnice za Signal grupe. Ovi izmenjeni linkovi preusmeravaju žrtve na lažne stranice koje iniciraju neovlašćeno povezivanje njihovih uređaja sa uređajem napadača. Phishing stranice su dizajnirane tako da liče na zvanične pozivnice za Signal, što otkrivanje čini izazovnim.
Druga grupa, UNC4221 (UAC-0185), ciljala je pripadnike ukrajinske vojske tako što je ugradila zlonamerne QR kodove na phishing sajtove koji oponašaju aplikacije za artiljerijsko navođenje. Napadači su takođe koristili lažna bezbednosna upozorenja Signala da obmanu žrtve.
APT44 (Sandworm) osim phishinga koristi malver i skripte za eksfiltriranje poruka iz aplikacije Signal sa kompromitovanih Windows i Android uređaja. Njihova WAVESIGN skripta preuzima nedavne poruke, dok malver Infamous Chisel pretražuje fajlove baze podataka Signala na Android uređajima.
Druge grupe, kao što su Turla i UNC1151, ciljaju na desktop aplikaciju, koristeći skripte i alate za kopiranje i eksfiltriranje sačuvanih poruka. UNC4221 je takođe koristio malver PINPOINT za prikupljanje korisničkih informacija i podataka o geolokaciji.
Popularnost aplikacija za bezbednu razmenu poruka čini ih glavnim metama za hakere, a druge platforme, kao što su WhatsApp i Telegram, takođe se suočavaju sa sličnim pretnjama. Googleovi istraživači kažu da to što je Signal na meti nekoliko hakerskih grupa u poslednjih meseci je upozorenje da će se napadi na aplikacije za razmenu poruka koje važe za bezbedne, intenzivirati u bliskoj budućnosti.
Foto: Mika Baumeister | Unsplash

Izdvojeno
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Novi Android malver može da isprazni vaš račun u banci

Istraživači bezbednosti iz kompanije Cleafy upozoravaju na novi Android malver koji koristi NFC tehnologiju za krađu platne kartice dok žrtva razg... Dalje
Android dobija funkciju automatskog restartovanja koja blokira izvlačenje podataka sa zaplenjenih ili ukradenih uređaja

Google uvodi novi bezbednosni mehanizam za Android uređaje koji će automatski restartovati zaključane, nekorišćene uređaje nakon tri uzastopna... Dalje
Pratite nas
Nagrade