Instalacija aplikacija kojih nema u Google Play prodavnici: Da li vam je to zaista neophodno?
Mobilni telefoni, 11.10.2021, 10:00 AM

Za korisnike Androida, instaliranje aplikacija iz Google Play prodavnice i samo iz Google Play prodavnice je mudar izbor. Sa svojim strogim bezbednosnim pravilima, praćenjem aplikacija, brojnim recenzijama korisnika i nadzorom bezbednosnih istraživača, zvanična prodavnica je relativno bezbedno mesto za preuzimanje aplikacija. Čak i kada malver uđe u Google Play prodavnicu, brzo se otkriva i uklanja.
Vlasnici Android uređaja, međutim, imaju mogućnost preuzimanja i instaliranja aplikacija iz nezavisnih izvora. Ali to podrazumeva i određene rizike.
Sa jedne strane, mogućnost preuzimanja aplikacije izvan Google Play prodavnice može biti veoma korisna. Nisu sve aplikacije dostupne u Googleovoj prodavnici. Sa druge strane, ta sloboda dolazi sa povećanim rizikom od infekcije, jer izvan Google Play aplikacije gube Googleov nadzor kvaliteta i bezbednosti.
Opasne aplikacije mogu ukrasti lične podatke korisnika, novac ili i jedno i drugo.
Evo samo nekoliko primera takvih napada:
- Popularna alternativna prodavnica aplikacija APKPure bila je zaražena trojancem koji je inficirao Android uređaje drugim malverima;
- Koristeći dozvolu za instaliranje aplikacija iz drugih izvora, kriminalci su distribuirali ransomware prerušen u beta verziju igre Cyberpunk 2077;
- Sajber kriminalci predstavljali su trojanca Loapi kao antivirusni program i pornografsku aplikaciju, a trojanac je pametne telefone pretvorao u botove za DDoS napade, koristio ih za rudarenje kriptovalute ili je korisnike inficiranih telefona bombardovao reklamama od čega su profitirali kriminalci.
Sve navedeno su primeri zašto telefoni dolaze sa onemogućenom eksternom instalacijom softvera. Da ne biste postali žrtva prevara koje se oslanjaju na instalaciju aplikacija iz eksternih izvora, nemojte omogućavati instaliranje nepoznatih aplikacija, a ako ste to uradili, onemogućite ovakve instalacije.
U najnovijim verzijama Androida relevantna funkcija se zove Instaliraj nepoznate aplikacije i omogućena je zasebno za svaku aplikaciju.
Ako ste za neke aplikacije dopustili instalaciju iz nepoznatih izvora, možete je onemogućiti zasebno za svaku aplikaciju. Evo kako to učiniti:
- Otvorite podešavanja na svom uređaju;
- Odaberite Aplikacije i obaveštenja;
- Izaberite Napredno i idite na Poseban pristup aplikaciji;
- Izaberite Instaliraj nepoznate aplikacije;
- Proverite šta je navedeno ispod svake aplikacije instalirane na vašem telefonu. Ako vidite Dozvoljeno, izaberite aplikaciju sa liste i onemogućite instalaciju nepoznatih aplikacija.
- Imajte na umu da proizvođači često menjaju standardni Android interfejs, pa neke stavke menija mogu imati različite nazive.
U Androidu 7 i starijim, podešavanja se zovu Nepoznati izvori, a postoji samo jedan prekidač koji uključuje ili isključuje instalaciju aplikacija koje nisu u Google Play prodavnici za ceo sistem. Evo kako da ga pronađete:
- Otvorite sistemska podešavanja na svom uređaju;
- Idite na Bezbednost;
- Pomerite se nadole do Nepoznati izvori i proverite da li je ova opcija onemogućena.
Na prvi pogled, upravljanje ovim podešavanjem izgleda mnogo lakše u starijim verzijama Androida, ali sa bezbednosnog stanovišta stvari nisu tako jednostavne. Ako slučajno dozvolite instaliranje nepoznatih aplikacija na Android 6 ili 7, tada svaka aplikacija može preuzeti zlonamerne fajlove, a to uključuje i aplikacije koje kasnije instalirate.
Šta ako aplikacija koja vam je potrebna nije dostupna u Googleovoj prodavnici, ali je ipak morate instalirati? Evo šta u tom slučaju savetuju stručnjaci kompanije Kaspersky:
- Potražite slične aplikacije u Google Play prodavnici. Možda postoji aplikacija na Google Play sa funkcijama koje odgovaraju vašim potrebama.
- Skenirajte fajl pre instaliranja - pre pokretanja skenirajte preuzeti instalacioni fajl pomoću mobilnog antivirusa.
- Proverite dozvole! Ako aplikacija zahteva previše, pokušajte da pronađete nešto slično sa skromnijim zahtevima.
- I na kraju, ne zaboravite da vratite postavke nakon instalacije. Ne ostavljajte telefon otvoren za zlonamerni softver!
Izvor: Kaspersky

Izdvojeno
NSO grupa kažnjena sa 168 miliona dolara zbog špijuniranja korisnika WhatsApp-a

Proizvođač špijunskog softvera NSO grupa moraće da plati WhatsApp-u skoro 168 miliona dolara, više od četiri meseca nakon što je američki sud ... Dalje
Hakovana nezvanična verzija aplikacije Signal koju su koristili Trampovi saradnici

TeleMessage, izraelska kompanija koja pruža usluge arhiviranja poruka za preduzeća i državne entitete, uključujući alate za arhiviranje poruka ... Dalje
Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima

Polovina svih mobilnih uređaja radi na zastarelim operativnim sistemima, što ih čini veoma ranjivim na sajber napade. Ovo je podatak iz izveštaja ... Dalje
Bag u iOS može da blokira iPhone slanjem zlonamernih notifikacija

Programer aplikacija i istraživač bezbednosti Giljerme Rembo otkrio je ranjivost u iOS-u koja može omogućiti napadačima da daljinski blokiraju i... Dalje
WhatsApp uvodi novu opciju za zaštitu privatnosti

WhatsApp je uveo novu funkciju za zaštitu privatnosti pod nazivom „Advanced Chat Privacy“ koja omogućava korisnicima da spreče učesni... Dalje
Pratite nas
Nagrade