Instalacija aplikacija kojih nema u Google Play prodavnici: Da li vam je to zaista neophodno?

Mobilni telefoni, 11.10.2021, 10:00 AM

Instalacija aplikacija kojih nema u Google Play prodavnici: Da li vam je to zaista neophodno?

Za korisnike Androida, instaliranje aplikacija iz Google Play prodavnice i samo iz Google Play prodavnice je mudar izbor. Sa svojim strogim bezbednosnim pravilima, praćenjem aplikacija, brojnim recenzijama korisnika i nadzorom bezbednosnih istraživača, zvanična prodavnica je relativno bezbedno mesto za preuzimanje aplikacija. Čak i kada malver uđe u Google Play prodavnicu, brzo se otkriva i uklanja.

Vlasnici Android uređaja, međutim, imaju mogućnost preuzimanja i instaliranja aplikacija iz nezavisnih izvora. Ali to podrazumeva i određene rizike.

Sa jedne strane, mogućnost preuzimanja aplikacije izvan Google Play prodavnice može biti veoma korisna. Nisu sve aplikacije dostupne u Googleovoj prodavnici. Sa druge strane, ta sloboda dolazi sa povećanim rizikom od infekcije, jer izvan Google Play aplikacije gube Googleov nadzor kvaliteta i bezbednosti.

Opasne aplikacije mogu ukrasti lične podatke korisnika, novac ili i jedno i drugo.

Evo samo nekoliko primera takvih napada:

Sve navedeno su primeri zašto telefoni dolaze sa onemogućenom eksternom instalacijom softvera. Da ne biste postali žrtva prevara koje se oslanjaju na instalaciju aplikacija iz eksternih izvora, nemojte omogućavati instaliranje nepoznatih aplikacija, a ako ste to uradili, onemogućite ovakve instalacije.

U najnovijim verzijama Androida relevantna funkcija se zove Instaliraj nepoznate aplikacije i omogućena je zasebno za svaku aplikaciju.

Ako ste za neke aplikacije dopustili instalaciju iz nepoznatih izvora, možete je onemogućiti zasebno za svaku aplikaciju. Evo kako to učiniti:

  • Otvorite podešavanja na svom uređaju;
  • Odaberite Aplikacije i obaveštenja;
  • Izaberite Napredno i idite na Poseban pristup aplikaciji;
  • Izaberite Instaliraj nepoznate aplikacije;
  • Proverite šta je navedeno ispod svake aplikacije instalirane na vašem telefonu. Ako vidite Dozvoljeno, izaberite aplikaciju sa liste i onemogućite instalaciju nepoznatih aplikacija.
  • Imajte na umu da proizvođači često menjaju standardni Android interfejs, pa neke stavke menija mogu imati različite nazive.

U Androidu 7 i starijim, podešavanja se zovu Nepoznati izvori, a postoji samo jedan prekidač koji uključuje ili isključuje instalaciju aplikacija koje nisu u Google Play prodavnici za ceo sistem. Evo kako da ga pronađete:

  • Otvorite sistemska podešavanja na svom uređaju;
  • Idite na Bezbednost;
  • Pomerite se nadole do Nepoznati izvori i proverite da li je ova opcija onemogućena.

Na prvi pogled, upravljanje ovim podešavanjem izgleda mnogo lakše u starijim verzijama Androida, ali sa bezbednosnog stanovišta stvari nisu tako jednostavne. Ako slučajno dozvolite instaliranje nepoznatih aplikacija na Android 6 ili 7, tada svaka aplikacija može preuzeti zlonamerne fajlove, a to uključuje i aplikacije koje kasnije instalirate.

Šta ako aplikacija koja vam je potrebna nije dostupna u Googleovoj prodavnici, ali je ipak morate instalirati? Evo šta u tom slučaju savetuju stručnjaci kompanije Kaspersky:

  • Potražite slične aplikacije u Google Play prodavnici. Možda postoji aplikacija na Google Play sa funkcijama koje odgovaraju vašim potrebama.
  • Skenirajte fajl pre instaliranja - pre pokretanja skenirajte preuzeti instalacioni fajl pomoću mobilnog antivirusa.
  • Proverite dozvole! Ako aplikacija zahteva previše, pokušajte da pronađete nešto slično sa skromnijim zahtevima.
  • I na kraju, ne zaboravite da vratite postavke nakon instalacije. Ne ostavljajte telefon otvoren za zlonamerni softver!

Izvor: Kaspersky


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Bankarski malver sakriven u antivirusnoj aplikaciji

Istraživači kompanije Fox-IT otkrili su novu verziju bankarskog trojanca „Vultur“ za Android koja u odnosu na ranije verzije ima napredn... Dalje

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Google uklonio 28 VPN aplikacija sa Google Play koje su Android telefone krišom pretvarale u proksije

Istraživači iz kompanije HUMAN pronašli su na Google Play 28 VPN aplikacija koje pretvaraju Android uređaje u rezidencijalne proksije koji se vero... Dalje

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp će blokirati skrinšotove za slike profila

WhatsApp je poslednjih godina uveo niz opcija da bi ojačao bezbednost platforme i korisnika. Tako na WhatsAppu možete da delite privatne fotografije... Dalje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple popravio dve nove ranjivosti iOS-a koje se koriste u napadima na iPhone uređaje

Apple je ove nedelje objavio hitna bezbednosna ažuriranja kako bi popravio dve ranjivosti nultog dana iOS-a koje su korišćene u napadima na iPhone... Dalje

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal uveo podršku za korisnička imena u aplikaciji

Signal je uveo podršku za korisnička imena tako da sada svako može dodati opcionalno korisničko ime koje će ih povezati sa drugima bez deljenja ... Dalje