Ne plaćajte kriminalcima, fajlovi koje šifruje Android malver Simplocker mogu se povratiti
Mobilni telefoni, 18.06.2014, 00:09 AM

Žrtve Simplockera, prvog ransomwarea koji šifruje fajlove na Android uređajima, mogu povratiti svoje fajlove bez plaćanja kriminalcima, zato što ovaj maliciozni program koristi u kod ugrađeni ključ za dešifrovanje.
Sajmon Bel, student računarstva na Univerzitetu Saseks u Velikoj Britaniji, nedavno je analizirao ovu pretnju i otkrio da se u kodu malvera nalazi ključ za dešifrovanje.
Simplocker je otkriven početkom juna kao prvi ransomware za Android koji koristi šifrovanje fajlova kao sredstvo za iznudu novca od korisnika.
Malver skenira SD memorijsku karticu zaraženog uređaja tražeći fajlove sa ekstenzijama jpg, jpeg, png, bmp, gif, pdf, doc, docx, txt, avi, mkv, 3gp i mp4 i šifruje ih koristeći AES (Advanced Encryption Standard) algoritam. Pretnja komunicira sa serverom za komandu i kontrolu (C&C server) koji je hostovan na Tor anonimnoj mreži.
Stručnjaci ESET-a, koji su otkrili Simplocker, kažu da je najverovatnije reč o probnom malveru ili da je razvoj malvera u toku. Belovo otkriće potvrđuje tu teoriju jer malver koristi enkripcijski ključ koji je ugrađen u njegov kod umesto posebnih jedinstvenih ključeva za svaki inficirani uređaj koje bi dobijao od C&C servera.
“Antidot za ovaj ransomware bilo je neobično lako napraviti zašto što ransomware dolazi i sa metodom dešifrovanja i sa lozinkom za dešifrovanje”, kaže Bel. “Zbog toga je stvaranje antidota bio više copy-and-paste posao nego nešto drugo.”
Bel je napravio Java program koji može povratiti fajlove koje je Simplocker šifrovao.
Bel predviđa da će buduće verzije malvera verovatno bolje zaštititi ključeve za dešifrovanje i verovatno će ih dobijati od C&C servera. Za sada je Belovo rešenje dovoljno.
“Buduće verzije naprednog ransomwarea za smart telefone će se verovatno pokazati težim za reverzni inženjering”, kaže Bel.
Poizvođač antivirusa kompanija Avast je takođe objavio alat za uklanjanje malvera koji je sposoban da dešifruje fajlove koje je šifrovao malver. Avastovo rešenje je jednostavnije od Belovog antidota jer se kao aplikacija preuzima sa Google Play.
Šifrovanje fajlova se pokazalo profitabilnim kada je reč o Windowsu, pa se očekuje da Android malveri ovog tipa iskoriste iskustvo svojih Windows srodnika. Korisnicima se savetuje da preuzimaju aplikacije samo iz pouzdanih izvora kao što je Google Play i tako smanje šanse da postanu žrtve ovakvih pretnji.

Izdvojeno
WhatsApp uvodi tajni kod za zaključane razgovore

WhatsApp je predstavio novu funkciju Secret Code koja omogućava korisnicima da sakriju svoje zaključane razgovore postavljanjem lozinke. Tajni kod ... Dalje
Android 14 omogućava aplikacijama da otkriju kada napravite snimak ekrana i obaveštava vas kada to uradite

Android 14 uvodi novi API za otkrivanje skrinšotova koji omogućava programerima aplikacija da lako otkriju kada korisnik napravi snimak ekrana. Apl... Dalje
Nova funkcija NameDrop na iOS 17 izazvala paniku jer navodno ugrožava bezbednost: Da li je zaista opasna?

Društvenim mrežama se šire upozorenja o novom načinu na koji korisnici iPhonea mogu brzo da podele svoje kontakt informacije sa drugima. Forbes iz... Dalje
Verifikacija putem imejla uskoro dostupna svim korisnicima WhatsAppa

WhatsApp kontinuirano poboljšava bezbednost korisnika platforme. Aplikacija već duže vreme podržava end-to-end šifrovanje razgovora i šifrovane... Dalje
Iako je najbezbedniji izvor aplikacija za Android, sa Google Play ove godine 600 miliona korisnika preuzelo malvere

Korisnici obično misle da je bezbedno instalirati aplikacije sa Google Play. Na kraju krajeva, to je zvanična prodavnica aplikacija za Android, i sv... Dalje
Pratite nas
Nagrade