Trojanac Pletor (Simplocker) do sada zarazio više od 2000 Android telefona u 13 zemalja
Mobilni telefoni, 10.06.2014, 09:00 AM

Do 5. juna Kaspersky Lab je zabeležio više od 2000 infekcija u 13 zemalja - u Azerbejdžanu, Belorusiji, Kanadi, Gruziji, Nemačkoj, Grčkoj, Kazahstanu, Južnoj Koreji, Rusiji, Singapuru, Tadžekistanu, Ukrajini i Uzbekistanu - novim kripto-Trojancem koji je nazvan Trojan-Ransom.AndroidOS.Pletor.a.
Trojanca Pletor, koji je prvi kripto-malver za Android, Kaspersky Lab je otkrio 18. maja, a 22. maja kompanija je zabeležila najveći broj infekcija u jednom danu - više od 500.
Do ovog trenutka, identifikovano je više od 30 varijanti Trojanca koje mogu biti svrstane u dve grupe. Prva grupa koristi Tor mrežu za komunikaciju sa svojim vlasnicima, a druga koristi HTTP i SMS kanale. Kada varijante Trojanca iz druge grupe traže novac od korisnika, one prikazuju sliku žrtve koja je napravljena prednjom kamerom zaraženog smart telefona.
Trojanca iz prve grupe nedavno su otkrili i stručnjaci kompanije ESET koji su ga nazvali Simplocker. Oni su tada rekli da je reč o probnom malveru s obzirom na nesofisticiranu implementaciju enkripcije. Međutim, izgleda da enkripcija sasvim solidno funkcioniše.
Scenario je tipičan za ovu vrstu malvera. Žrtvi se prikazuje upozorenje da je uređaj blokiran zbog gledanja zabranjenog pornografskog sadržaja (pedofilija, zoofilija itd.).
I što se ostalog tiče, Trojanac Pletor ne pokazuje neke osobenosti. Posle pokretanja, Trojanac šifruje sadržaje koje pronađe na smart telefonu koristeći AES kriptografski algoritam. Posebno je zainteresovan za šifrovanje fajlova sa sledećim ekstenzijama: jpeg, jpg, png, bmp, gif, pdf, doc, docx, txt, avi, mkv, 3gp, mp4.
Malver odmah zahteva od korisnika da uplati novac da bi mu bili dešifrovani fajlovi. Ovo obaveštenje je za sada uvek na ruskom.
Trojanac Pletor ne koristi SMS spam za širenje, već se u većini slučajeva infekcija događa na lažnim prono sajtovima gde je malver maskiran u media plejer. Zabeleženi su i slučajevi kada je Trojanac bio predstavljen kao igrica ili praktična aplikacija za Android. Pletor se takođe širi i preko jednog velikog ruskog foruma posvećenog mobilnim telefonima.
Preporuka Kaspersky Laba je da ne plaćate kriminalcima, ako vam Trojan-Ransom.AndroidOS.Pletor.a ispostavi takav zahtev. Sve verzije Trojanca sadrže ključ koji može dešifrovati fajlove. Na kraju, možete poslati email na email adresu [email protected], sa inficiranim fajlovima u prilogu.

Izdvojeno
WhatsApp uvodi tajni kod za zaključane razgovore

WhatsApp je predstavio novu funkciju Secret Code koja omogućava korisnicima da sakriju svoje zaključane razgovore postavljanjem lozinke. Tajni kod ... Dalje
Android 14 omogućava aplikacijama da otkriju kada napravite snimak ekrana i obaveštava vas kada to uradite

Android 14 uvodi novi API za otkrivanje skrinšotova koji omogućava programerima aplikacija da lako otkriju kada korisnik napravi snimak ekrana. Apl... Dalje
Nova funkcija NameDrop na iOS 17 izazvala paniku jer navodno ugrožava bezbednost: Da li je zaista opasna?

Društvenim mrežama se šire upozorenja o novom načinu na koji korisnici iPhonea mogu brzo da podele svoje kontakt informacije sa drugima. Forbes iz... Dalje
Verifikacija putem imejla uskoro dostupna svim korisnicima WhatsAppa

WhatsApp kontinuirano poboljšava bezbednost korisnika platforme. Aplikacija već duže vreme podržava end-to-end šifrovanje razgovora i šifrovane... Dalje
Iako je najbezbedniji izvor aplikacija za Android, sa Google Play ove godine 600 miliona korisnika preuzelo malvere

Korisnici obično misle da je bezbedno instalirati aplikacije sa Google Play. Na kraju krajeva, to je zvanična prodavnica aplikacija za Android, i sv... Dalje
Pratite nas
Nagrade