Nova studija otkriva: Android telefoni neprestano špijuniraju korisnike

Mobilni telefoni, 13.10.2021, 10:30 AM

Nova studija otkriva: Android telefoni neprestano špijuniraju korisnike

Nova studija tima univerzitetskih istraživača u Velikoj Britaniji otkrila je mnoštvo problema sa privatnošću koji nastaju upotrebom Android pametnih telefona.

Istraživači su se usredsredili na Samsung, Xiaomi, Realme i Huawei Android uređaje.

Zaključak studije mogao bi da zabrine većinu korisnika Androida: “čak i kada je minimalno konfigurisan i kada je telefon u stanju mirovanja”, Android telefoni prenose značajne količine informacija programeru OS-a, a takođe i trećim stranama (Google, Microsoft, LinkedIn, Facebook itd.) koje imaju predinstalirane sistemske aplikacije, kažu istraživači.

Osetljivi korisnički podaci, kao što su trajni identifikatori, detalji korišćenja aplikacije i telemetrijske informacije, ne dele se samo sa proizvođačima uređaja, već se šalju i različitim drugim kompanijama, kao što su Microsoft, LinkedIn i Facebook. I da stvar bude gora, svi ovi podaci šalju se i Googleu.

Važno je napomenuti da se ovo odnosi na prikupljanje podataka za koje ne postoji mogućnost isključivanja, pa su korisnici Androida nemoćni protiv ove vrste telemetrije.

Ovo je posebno zabrinjavajuće kada proizvođači pametnih telefona isporučuju uređaje sa aplikacijama drugih proizvođača koje u pozadini prikupljaju podatke čak i ako ih vlasnik uređaja ne koristi a koje se ne mogu deinstalirati.

Za neke od ugrađenih sistemskih aplikacija, kao što su miui.analytics (Xiaomi), Heytap (Realme) i Hicloud (Huawei), istraživači su otkrili da se šifrovani podaci ponekad mogu dekodirati, dovodeći podatke u opasnost od MitM (čovek u sredini) napada.

Čak i ako korisnik resetuje identifikatore oglašavanja za svoj Google nalog na Androidu, sistem za prikupljanje podataka može ponovo povezati novi ID sa istim uređajem i dodati ga originalnoj istoriji praćenja.

Deanonimizacija korisnika se odvija različitim metodama, preko SIM-a, IMEI, istorije podataka o lokaciji, IP adrese, SSID-a ili njihove kombinacije.

“Iako cenimo rad istraživača, ne slažemo se da je ovakvo ponašanje neočekivano - tako funkcionišu savremeni pametni telefoni”, rekao je za BleepingComputer portparol kompanije Google komentarišući studiju britanskih naučnika. “Kao što je objašnjeno u našem članku Centra za pomoć za Google Play usluge, ovi podaci su neophodni za osnovne usluge uređaja, kao što su push obaveštenja i ažuriranja softvera u raznolikom ekosistemu uređaja i verzija softvera. Na primer, usluge Google Play koriste podatke o sertifikovanim Android uređajima za podršku osnovnih funkcija uređaja. Prikupljanje ograničenih osnovnih informacija, kao što je IMEI uređaja, neophodno je za pouzdanu isporuku kritičnih ažuriranja na Android uređajima i aplikacijama."


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Špijunski malver pronađen u lažnim aplikacijama na Google Play

Špijunski malver pronađen u lažnim aplikacijama na Google Play

Hakeri koje podržava Severna Koreja zarazili su Android uređaje malverom za špijuniranje, upozorili su istraživači firme za bezbednost mobilnih u... Dalje

Google popravio ranjivost u Androidu koju su koristile srpske vlasti

Google popravio ranjivost u Androidu koju su koristile srpske vlasti

Google je objavio zakrpe za 43 ranjivosti u martovskom bezbednosnom ažuriranju Androida, uključujući zakrpe za dva nulta dana korišćena u cilja... Dalje

Trojanac SparkCat pronađen u aplikacijama na Google Play i u Apple App Store

Trojanac SparkCat pronađen u aplikacijama na Google Play i u Apple App Store

Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su na Google Play malver SparkCat za koji kažu da je trenutno konfigurisan za krađu podataka kripto novča... Dalje

Greška u popularnim aplikacijama za špijuniranje partnera otkrila podatke miliona korisnika aplikacija

Greška u popularnim aplikacijama za špijuniranje partnera otkrila podatke miliona korisnika aplikacija

U popularnim stalkerware aplikacijama pronađena je ozbiljna bezbednosna ranjivost koja je otkrila osetljive lične podatke i komunikaciju miliona kor... Dalje

Hakeri kradu poruke iz aplikacije Signal pomoću ovog trika

Hakeri kradu poruke iz aplikacije Signal pomoću ovog trika

Google je upozorio na napade grupa koje podržava ruska država, koje kradu poruke iz aplikacija za razmenu poruka kao što je Signal. Ove grupe, čes... Dalje