Šta aplikacije za smart telefone znaju o nama
Mobilni telefoni, 03.02.2014, 07:05 AM

Svaka treća aplikacija za smart telefone može da prati lokaciju korinika, pokazala je analiza više od 800000 Android aplikacija, a 3% ovih aplikacija mogu da pristupe podacima o lokaciji čak i kada aplikacija radi u pozadini, bez znanja korisnika o tome. Više od 6% ovih aplikacija mogu da pošalju podatke o lokaciji uređaja preko interneta.
Analiza 836021 Android aplikacije na Google Play Store koju je sprovela kompanija BitDefender otkrila je da svaka 20. aplikacija može da pronađe i otvori privatne fotografije korisnika na smart telefonu.
Jedna od 30 analiziranih aplikacija može otkriti email adresu korisnika - 1749 aplikacija prenose email adrese preko šifrovane veze a 1661 preko nešifrovane veze.
Svaka deseta testirana aplikacija traži dozvolu za čitanje kontakata. Mnoge aplikacije imaju realnu potrebu za tim podacima, ali ima mnogo i onih koje nemaju dobro opravdanje za to.
“Naša najnovija analiza pokazuje da većina vlasnika smart telefona ili tableta ima bar jednu aplikaciju, a verovatno i više njih, koje mogu biti iskorišćene za izvačenje osetljivih informacija sa uređaja”, kaže Katalin Kozoi, glavni strateg za bezbednost u kompaniji BitDefender.
“Značajan deo aplikacija pokazuju da su u stanju da otkriju detalje (o korisniku) preko interneta koristeći nešifrovanu vezu. Telefoni sada sve više liče na mini računare, što je naročito zabrinjavajuće kada se uzme u obzir količina veoma ličnih podataka o nečijem identitetu, rasporedu, prijateljima, aktivnostima i poslu koje svaki uređaj može sadržati.”
Neovlašćene dozvole mogu omogućiti pristup lokaciji uređaja, adresaru, telefonskim pozivima i geografskim podacima iz fotografija otpremljenih na sajtove društvenih mreža preko mobilnih aplikacija. I Facebook i Twitter uklanjaju metapodatke pre objavljivanja fotografija, ali treća strana može duplirati ove informacije dok putuju kroz mrežu mobilnog provajdera i sačuvati ih za dalju upotrebu. To se može dogoditi i kada provajderi oglasa treće strane uzimaju podatke sa telefona za ciljano oglašavanje.
Dozvole koje se odnose na društvene mreže i senzore uređaja kao što su kamera, mikrofon i GPS, verovatno služe tome da se takvi podaci prikupljaju. Iz BitDefender-a savetuju korisnicima da ne instaliraju takve aplikacije osim ako im ne smeta da takve informacije završe u rukama nekog trećeg.

Izdvojeno
Android 16 dobija zaštitu od povezivanja na lažne bazne stanice

Zamislite da ste negde u gradu, telefon vam pokazuje pun signal, ali vi ste zapravo povezani na lažnu mrežu koja može da vas špijunira. Zvuči kao... Dalje
Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

U eri kada sve više ljudi koristi VPN servise da bi zaštitili svoju privatnost, pojavljuju se ozbiljna upozorenja da neki od tih alata, naročito ak... Dalje
U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute
.png)
Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novi mobilni malver za krađu kriptovaluta pod nazivom SparkKitty. Malver je pronađen u aplikacijama u z... Dalje
Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Istraživači sajber bezbednosti u Zimperium zLabs-u otkrili su novu verziju Android malvera „Godfather“ koja koristi naprednu tehniku naz... Dalje
Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važni... Dalje
Pratite nas
Nagrade