Zašto uvek treba otkazati probni period ako ne želite da dalje koristite aplikaciju
Mobilni telefoni, 01.10.2019, 12:30 PM

Nekoliko programera Android aplikacija koristi rupu u pravilima Googleove Play prodavnice kako bi korisnicima naplatili velike sume novca za banalne aplikacije, poput kalkulatora i skenera barkoda.
Ove aplikacije koriste prednosti probnog perioda, koji mnogi programeri aplikacija nude korisnicima kako bi u ograničenom vremenskom roku mogli da isprobaju komercijalnu aplikaciju. Ako se korisnicima aplikacija ne sviđa, mogu je deinstalirati.
Ali prema pravilima Play prodavnice, korisnici bi trebalo najpre da otkažu probni period, a tek potom da deinstaliraju aplikaciju.
Međutim, većina programera ovakvih aplikacija ne primenjuje ova pravila tako strogo i obično deinstaliranje aplikacije tretiraju kao otkazivanje probnog perioda.
Ipak, neki programeri nisu tako mekog srca. Ako korisnik ne otkaže probni period, naplaćuje mu se korišćenje aplikacije, čak i ako ju je deinstalirao.
Većina aplikacija košta samo nekoliko dolara, tako da to nije veliki problem za mnoge korisnike koji često ponovo instaliraju aplikacije i otkažu pretplatu.
Ali istraživači iz Sophos Labsa kažu da su pronašli aplikacije koje svojim korisnicima naplate mnogo više od par dolara kada ne otkažu probni period.
Oni kažu da su videli da programeri naplaćuju između 100 i 240 dolara za najosnovnije aplikacije, kao što su QR ili čitači barkoda, kalkulatori, alati za pravljenje animiranih GIF-ova ili uređenje fotografija.
Istraživači Sophosa su rekli da su pronašli 24 aplikacije koje se ovako ponašaju. Google je uklonio 14 aplikacija kada je Sophos dostavio prvi put listu od 15 aplikacija koje ovo rade. Kasnije je Sophos dostavio Googleu još jednu listu sa devet aplikacija koje rade nešto slično. Neke od njih su i dalje dostupne.
U ocenama i utiscima korisnika o nekim od ovih aplikacija, su i žalbe onih kojima su aplikacije naplaćivane iako su ih deinstalirali i nisu ih koristili. To jeste prevara programera aplikacija, jer su naplatili nešto što nisu zaradili.
Ali to je i vrlo uspešan poslovni model, mada možda nije etički.
“Sa milionima instalacija, čak i ako mali procenat korisnika zaboravi da otkaže pretplatu pre nego što probni period istekne, tvorci aplikacija mogu zaraditi značajan novac”, kažu iz Sophos Labsa.
Iako tehnički ove aplikacije nisu malveri, dobro je videti da Google zauzima ovakav stav i uklanja one koji preteruju sa naplatom.
Na sajtu kompanije Sophos možete naći spisak spornih aplikacija.

Izdvojeno
Android 16 dobija zaštitu od povezivanja na lažne bazne stanice

Zamislite da ste negde u gradu, telefon vam pokazuje pun signal, ali vi ste zapravo povezani na lažnu mrežu koja može da vas špijunira. Zvuči kao... Dalje
Istraživanje otkriva: Besplatne VPN aplikacije ugrožavaju privatnost miliona korisnika

U eri kada sve više ljudi koristi VPN servise da bi zaštitili svoju privatnost, pojavljuju se ozbiljna upozorenja da neki od tih alata, naročito ak... Dalje
U aplikacijama u Apple App Store i Google Play pronađen novi malver SparkKitty koji krade slike i kriptovalute
.png)
Istraživači kompanije Kaspersky otkrili su novi mobilni malver za krađu kriptovaluta pod nazivom SparkKitty. Malver je pronađen u aplikacijama u z... Dalje
Novi trikovi starog prevaranta: otkrivena nova verzija Android malvera Godfather

Istraživači sajber bezbednosti u Zimperium zLabs-u otkrili su novu verziju Android malvera „Godfather“ koja koristi naprednu tehniku naz... Dalje
Skoro polovina korisnika mobilnih telefona svakodnevno se susreće sa prevarama

Skoro polovina (44%) korisnika mobilnih telefona navodi da su svakodnevno izloženi prevarama i pretnjama, a većina je zabrinuta zbog gubitka važni... Dalje
Pratite nas
Nagrade