Amnesty International objavio alat za otkrivanje programa koje vlasti koriste za špijuniranje građana
Vesti, 21.11.2014, 00:06 AM
Amnesty International je objavio program koji može otkriti špijunski softver koji koriste vlade da bi špijunirale političke protivnike u svojim državama.
Iz organizacije kažu da je njihov softver, nazvan Detekt, razvijen sa idejom da pomogne onima čije su aktivnosti predmet interesovanja vlasti, kao što su novinari, aktivisti i borci za ljudska prava.
Open source alat je delo bezbednosnog istraživača Klaudija Garnijerija, a iza njega stoje Amnesty International, Digitale Gesellschaft, Electronic Frontier Foundation i Privacy International.
Špijunski programi koje koriste vlade mnogih zemalja nisu novost za industriju bezbednosti. Postoje kompanije koje ih legitimno prave i prodaju vlastima iz celog sveta.
Jedan od najpoznatijih takvih programa je FinFisher koji se koristi za špijuniranje komunikacija a koji proizvodi nemačka kompanija Gamma International GmbH.
Još jedna takva kompanija je italijanski Hacking Team, koji kupcima nudi Remote Control System (RCS), špijunski alat koji se može primeniti na različitim platformama i koji se prodaje brojnim državnim institucijama u svetu.
Obe kompanije tvrde da one pažljivo proveravaju svoje klijente pre nego što se odluče za poslovnu saradnju tako da navodno njihove proizvode ne može da kupi bilo ko.
Svi proizvođači ovakvih špijunskog programa reklamiraju njihovu sposobnost da izbegnu detekciju antivirusa. Oni sprovode opsežne testove da bi bili sigurni da infekcija računara špijunskim programom neće aktivirati upozorenje programa zaštitu od malvera.
Špijunski softver legitimnih prooizvođača koriste ne samo represivni režimi, već on postaje veoma popularan i kada su njegovi korisnici demokratskim putem izabrane vlade. Trgovina ovakvim špijunskim programima je biznis vredan 5 milijardi dolara godišnje.
Detekt je odgovor na nezakonito špijuniranje koje sprovode vlasti širom sveta koje tako dolaze do informacija na osnovu kojih hapse pa čak i muče svoje političke protivnike, borce za ljudska prava i novinare, kažu iz Amnesty Internationala.
Alat nije u potpunosti delotvoran protiv svih programa koje koriste vlasti za špijuniranje, ali može ukazati na prisustvo poznatih špijunskih programa na računaru. Tako Detek osim legalnog špijunskog softvera, može detektovati i trojance za daljinski pristup (RAT), kao što su DarkComet RAT, XtremeRAT, BlackShades RAT, njRAT, ShadowTech RAT i Gh0st RAT.
Program se ne instalira, već ga je dovoljno pokrenuti sa administatorskim privilegijama i sačekati da završi skeniranje. To ne traje dugo, ali za to vreme ne treba koristiti računar dok program ne završi skeniranje.
Ako alat pronađe neki špijunski program, računar ne bi trebalo povezivati sa internetom ili drugim uređajima dok program ne bude uklonjen.
Program Detekt je besplatan.
Izdvojeno
Nova AI funkcija Google Chromea omogućava brzu proveru pouzdanosti veb sajtova
Google Chrome će dobiti novu funkciju pod nazivom „Store reviews“ („Recenzije prodavnice“) koja koristi veštačku inteligenc... Dalje
Prevaranti poklanjaju pretplatu za Telegram Premium - evo šta se krije iza toga
Prosečni čovek troši 938 dolara godišnje na 12 pretplata, otkrila je nedavno sprovedena studija kompanije Kaspersky. Postoje pretplate za sve: muz... Dalje
Ako dobijete ovakvu poruku od Netflixa, ne nasedajte – to je prevara
Bitdefender upozorava na poruke koje dobijaju korisnici Netflixa u kojima se obaveštavaju da su im nalozi suspendovani zbog neplaćene pretplate. &bd... Dalje
Hakerska grupa Matrix koristi veliki IoT botnet za DDoS napade
Istraživači firme Aqua Nautilus upozoravaju na DDoS napade ruskog hakera ili hakerske grupe Matrix, koja koristi ranjivosti i pogrešne konfiguracij... Dalje
Malver koristi stari Avastov drajver da bi deaktivirao različite antivirusne programe na sistemima
Istraživači sajber-bezbednosti iz firme Trellix otkrili su novi napad koji koristi tehniku poznatu kao Bring Your Own Vulnerable Driver (BYOVD) da b... Dalje
Pratite nas
Nagrade