EU istražuje kako su falsifikovani digitalni zeleni covid sertifikati koji se prodaju na hakerskim forumima i Telegramu
Vesti, 02.11.2021, 10:00 AM

Kriptografski ključevi koji se koriste za potpisivanje EU digitalnih Covid sertifikata navodno su procurili i distribuiraju se u mesindžerima i na sajtovima na kojima se prodaju ukradeni podaci.
Ključevi su zloupotrebljeni za izradu lažnih zelenih sertifikata EU na ime Adolfa Hitlera, Mikija Mausa, Sunđer Boba, a svi oni su prepoznati kao validni od strane zvaničnih aplikacija.
„Da bi demonstrirali svoje mogućnosti i privukli potencijalne kupce, (neidentifikovani hakeri) su kreirali zeleni sertifikat izdat na ime Adolfa Hitlera, pri čemu je QR kod bio važeći u vreme verifikacije. Ono što je najneugodnije i najopasnije - QR kod prolazi verifikaciju aplikacije kao ispravan“, navodi se u saopštenju kompanije Kaspersky koja je istraživala ovaj incident.
Digitalni zeleni sertifikat stanovnicima Evropske unije pomaže da neometano putuju preko granica dokazujući da su ili vakcinisani protiv COVID-19, ili da su dobili negativan rezultat testa ili da su se uspešno oporavili od COVID-19.
Neki prodavci na hakerskim sajtovima i posebno na Telegramu prodaju falsifikovane potvrde o vakcinaciji, koje su očigledno izdale zdravstvene službe Poljske ili Francuske.
„Nekoliko teorija objašnjava kako su mogli to da urade. Prema jednoj od njih, kriminalci su nekako dobili tajni kriptografski ključ koji im omogućava da izdaju takve sertifikate. Ako je ovo objašnjenje, legitimni sertifikati će najverovatnije morati da budu poništeni“, kaže Kaspersky.
Prema drugoj teoriji, prodavci su imali saučesnike u zdravstvenim sistemima Francuske i Poljske. U ovom slučaju, ponovno izdavanje kriptografskog ključa ne može pomoći - tu ima posla za policiju koja će morati da identifikuje ljude koji su u tome učestvovali.
Cena evropskih zelenih sertifikata koji se prodaju na hakerskim forumima je 300 dolara.
QR kodovi u EU digitalnim COVID sertifikatima uključuju digitalni potpis radi zaštite od falsifikovanja. Kada se sertifikat proveri pomoću zvaničnih aplikacija, QR kod se skenira i potpis se verifikuje.
Svaka telo koje izdaje sertifikat ima svoj ključ za digitalni potpis. Svi ovi ključevi se čuvaju u zaštićenoj bazi podataka u svakoj zemlji. Ono što nije jasno je da li su kompromitovani ključevi u svim zemljama EU ili samo ključevi izdavalaca sertifikata u nekim zemljama.
Do sada su viđeni lažni sertifikati iz Francuske, Nemačke, Italije, Holandije, Makedonije, Poljske i drugih zemalja.
EU istražuje ovaj incident.

Izdvojeno
Lažni posao iz snova: zaradite gledajući Netfliks

Zamislite da vas neko plaća za gledanje serija na Netflixu i pisanje kratkih recenzija. Zvuči vam kao posao iz snova? Oni oprezniji bi verovatno rek... Dalje
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Pratite nas
Nagrade