FaceApp: FBI mora da istraži veze sa Rusijom i rizike za nacionalnu bezbednost
Vesti, 24.07.2019, 02:30 AM

Popularna aplikacija FaceApp, mogla bi predstavljati rizik za nacionalnu sigurnost, a FBI mora otvoriti istragu o toj aplikaciji, rekao je lider demokratske manjine u američkom Senatu Čak Šumer.
Istražitelji bi trebalo da istraže rizike za privatnost i sigurnost kojima su izloženi korisnici aplikacije, rekao je Šumer.
Aplikacija bi mogla da ugrozi milione građana, rekao je on ukazujući na činjenicu da je aplikacija u vlasništvu kompanije sa sedištem u Rusiji što znači da se ona može koristi i za geopolitičke ciljeve.
“Kao što je direktor FBI Vrej sam ukazao ranije ove godine, Rusija je i dalje značajna kontraobaveštajna pretnja”, rekao je Šumer. "Bilo bi veoma zabrinjavajuće ako bi se osetljive lične informacije građana SAD pružile neprijateljskoj stranoj sili koja je aktivno učestvovala u sajber neprijateljstvima protiv Sjedinjenih Država.”
Ovaj poziv Čaka Šumera usledio je pošto su predsednički kandidati dobili instrukcije od zvaničnika Nacionalnog komiteta Demokratske stranke Boba Lorda, zaduženog za bezbednost, da odmah izbrišu aplikaciju.
Nema dokaza da FaceApp daje korisničke podatke ruskoj vladi. Iako je kompanija u Rusiji, FaceApp tvrdi da informacije o fotografijama korisnika ne prolaze kroz servere u zemlji.
Demokrate su uložile velike napore u jačanje sajber odbrane stranke nakon što su američke obaveštajne agencije utvrdile da je Rusija koristila hakovanje da bi pomogla izbornu kampanju Donalda Trampa 2016. godine. Rusija je više puta negirala te tvrdnje.
FaceApp, koji je razvila kompanija Wireless Lab, sa sedištem u Sankt Peterburgu, na svojoj internet stranici kaže da ima više od 80 miliona aktivnih korisnika. Izvršni direktor kompanije, Jaroslav Gončarov, nekada je bio izvršni direktor Yandexa, koji je poznat kao "ruski Google".
Aplikacija, koja je pokrenita 2017. godine, privukla je pažnju medija 2018. godine kada je uklonila svoje filtere za etničku pripadnost nakon što su ih korisnici osudili kao rasističke.
Prošle nedelje se javno raspavljalo da li aplikacija zadržava podatke o korisnicima i kako korisnici mogu osigurati brisanje svojih podataka nakon upotrebe, na šta je podsetio Šumer.
Šumer je rekao da je aplikacija za uređivanje fotografija iz Rusije što neminovno dovodi do pitanja o tome kako FaceApp omogućava trećim stranama, uključujući i strane vlade, pristup podacima američkih građana.
U saopštenju za medije, FaceApp je odbacio sumnje da prodaju ili dele korisničke podatke sa trećim stranama.
"99% korisnika se ne prijavljuje; zbog toga nemamo pristup podacima koji bi mogli identifikovati osobu", navodi se u saopštenju kompanije, u kome se ističe da se većina slika briše sa njihovih servera u roku od 48 sati od momenta učitavanja fotografija.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade