Firefox dodatak sprečava Facebook da prati korisnike na internetu

Vesti, 28.03.2018, 08:30 AM

Firefox dodatak sprečava Facebook da prati korisnike na internetu

Fondacija Mozilla je objavila dodatak za Firefox koji izoluje Facebook i sve njegove domene u odvojen "kontejner", sprečavajući Facebook da prati korisnike na drugim web sajtovima.

Ovaj dodatak se naziva Facebook Container i zasniva se na eksperimentalnoj funkciji "Container" koju je Fondacija testirala prošle godine.

Eksperiment Container bio je uspešan, ali je Mozilla odlučila da ova funkcija korisnicima bude dostupna kao dodatak pod nazivom "Firefox Multi-Account Containers", umesto da je ugradi u Firefox.

Facebook Container se automatski aktivira kad god korisnik otvori web sajt facebook.com.

Prilikom prvog korišćenja, dodatak će izbrisati sve postojeće Facebook kolačiće i uputiti korisnike da se prijave na svoje Facebook naloge. Ovaj dodatak će zatim kreirati zasebnu bazu podataka koja će sačuvati sve podatke vezane za Facebook, kao što su kolačići, keš podaci i još mnogo toga. Ovaj dodatak će koristiti ove podatke samo kada korisnici pregledaju glavnu Facebook stranicu i prikazaće plavi indikator u adresnoj traci kada se Facebook kontejner aktivira. Kada korisnici posete druge web sajtove, koristiće normalnu bazu podataka browsera.

Ovaj dodatak će takođe blokirati učitavanje svih Facebookovih domena, i sprečavati Facebook da prati ljude dok surfuju internetom, što Facebook može zahvaljujući svojim vidžetima ugrađenim na bezbroj sajtova.

"Ovo sprečava Facebook da povezuje informacije o vašoj aktivnosti na sajtovima izvan Facebooka sa vašim Facebook identitetom", kažu iz Mozillae.

Korisnici će i dalje moći da koriste te vidžete i dugmad za deljenje na sajtovima kada kliknu na njih, ali funkcije kao što je prijavljivanje na druge web sajtove sa Facebook korisničkim imenom i lozinkom možda neće funkcionisati.

Mozilla je objavila ovaj dodatak posle izbijanja skandala sa Cambridge Analytica. Fondacija je takođe suspendovala svoj program oglašavanja na Facebooku kao način protesta protiv Facebookovog odnosa prema privatnosti.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

MiniPlasma: stara ranjivost Windowsa ponovo aktuelna

MiniPlasma: stara ranjivost Windowsa ponovo aktuelna

Istraživač bezbednosti poznat pod pseudonimom Nightmare-Eclipse objavio je proof-of-concept exploit pod nazivom MiniPlasma, koji omogućava napadač... Dalje

Hakovan sajt popularnog JDownloadera, korisnici preuzimali trojanizovane instalere

Hakovan sajt popularnog JDownloadera, korisnici preuzimali trojanizovane instalere

Popularni menadžer za preuzimanje JDownloader nakratko je postao kanal za distribuciju malvera nakon što su napadači kompromitovali zvanični sajt ... Dalje

Nova tužba protiv OpenAI: ChatGPT deli korisničke podatke sa Googleom i Metom?

Nova tužba protiv OpenAI: ChatGPT deli korisničke podatke sa Googleom i Metom?

Protiv kompanije OpenAI podneta je nova kolektivna tužba u kojoj se tvrdi da ChatGPT deli korisničke upite, email adrese i identifikatore korisnika ... Dalje

ClickFix napadi na Mac korisnike preko lažnih tutorijala

ClickFix napadi na Mac korisnike preko lažnih tutorijala

Microsoft Defender Security Research Team upozorava na novu kampanju usmerenu na Apple računare, koja koristi sve popularniju tehniku socijalnog inž... Dalje

Hakerska grupa ShinyHunters ukrala podatke skoro 200.000 korisnika Zare

Hakerska grupa ShinyHunters ukrala podatke skoro 200.000 korisnika Zare

Grupa ShinyHunters povezana je sa krađom podataka više od 197.000 kupaca modnog brenda Zara, pokazuju podaci servisa HaveIBeenPwned. Prema dostupnim... Dalje