Google Chrome će uskoro koristiti HTTPS kao podrazumevani protokol
Vesti, 25.03.2021, 11:00 AM

Počev od sledeće stabilne verzije, Google Chrome će se prebacivati na HTTPS kao podrazumevani protokol za sve URL adrese otkucane u traci za adresu veb-pregledača.
Korisnici Chromea koji dolaze do veb sajtova tako što sami unesu adresu sajta, obično ne kucaju „http://“ ili „https://“ (na primer, „example.com“ umesto „https://example.com“). U ovom slučaju, ako bi to bila prva poseta korisnika veb sajtu, Chrome bi izabrao http:// kao podrazumevani protokol. Ovo je bilo uobičajeno u prošlosti, kada veći deo veba nije podržavao HTTPS. Chrome će sada podrazumevano postaviti HTTPS kada korisnik unese URL veb sajta bez „http://“ ili „https://“.
Ova funkcija se testira od prošlog meseca, kao deo ograničenog eksperimenta za korisnike Chrome Canary, Dev ili Beta. Ona će biti u u stabilnim verzijama Chromea i Chromea za Android nakon nadogradnje na verziju 90 koja će biti objavljena 13. aprila, a na iOS ubrzo posle tog datuma.
Ovaj potez deo je napora da se korisnici odbrane od napadača koji pokušavaju da presretnu njihov nešifrovani veb saobraćaj, ali i da se ubrza učitavanje veb sajtova koji podržavaju HTTPS.
Za veb sajtove koji još uvek ne podržavaju HTTPS, Chrome će se vratiti na HTTP kada pokušaj HTTPS ne uspe, uključujući i slučajeve kada postoje greške u sertifikatima ili greške u vezi.
Foto: Google
Korisnici Google Chromea koji žele da testiraju ovu novu funkciju pre nego što ona bude dostupna svima, treba da u traci za adresu otkucaju sledeće: //flags/#omnibox-default-typed-navigation-to-https i omoguće HTTPS kao podrazumevani protokol za navigaciju.
Takođe imate mogućnost da izaberete vremensko ograničenje od 3 ili 10 sekundi kako biste pregledaču dali dovoljno vremena da utvrdi dostupnost HTTPS URL adrese.
Ako Chrome ne može da pronađe HTTPS verziju za veb sajt koji želite da posetite, automatski će se vratiti na HTTP.
HTTPS štiti korisnike šifrovanjem saobraćaja tako da osetljive informacije koje korisnici unose na veb sajtove napadači ili oni koji ih iz nekog razloga špijuniraju, ne mogu da presretnu ili izmene.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade