Google Chrome će vas sada upozoravati kada instalirate ekstenzije nepouzdanih programera
Vesti, 04.06.2021, 10:00 AM

Google je dodao novu zaštitu za korisnike Enhanced Safe Browsinga u Chromeu, koja će ih upozoravati prilikom instaliranja nepouzdanih ekstenzija i omogućavati im da zahtevaju detaljnije skeniranje preuzetih fajlova.
Funkcija bezbednog pregledanja (Safe Browsing), dostupna u Google Chromeu od 2007. godine, upozorava vas na opasnost prilikom posete zlonamernim veb sajtovima (npr. veb sajtovi koji pokušavaju da vam ukradu lozinke, preuzmu štetne fajlove) proverom URL adresa na listi nebezbednih veb sajtova koja se čuva u Chromeu.
Poboljšano bezbedno pregledanje (Enhanced Safe Browsing), dostupno korisnicima Chromea od maja 2020. godine, značajno povećava zaštitu od opasnih veb sajtova, preuzimanja i ekstenzija proaktivnim merama zaštite i upozorenjem o kompromitovanju lozinke.
„Od prvog pokretanja, neprestano radimo iza kulisa kako bismo poboljšali proveru URL-ova u realnom vremenu i primenjujemo modele mašinskog učenja kako bismo upozorili na ranije nepoznate napade“, rekao je Google.
„Enhanced Safe Browsing sada će ponuditi dodatnu zaštitu kada instalirate novu ekstenziju iz Chrome Web prodavnice“, rekao je Google. „Dijalog će vas obavestiti ako ekstenzija koju nameravate da instalirate nije deo liste dodataka kojima Enhanced Safe Browsing veruje.”
„Svaku ekstenziju koju je napravio programer koji se pridržava smernica za programere Chrome Web prodavnice, Enhanced Safe Browsing će smatrati pouzdanom.“
Novi programeri moraće da izgrade poverenje tokom najmanje nekoliko meseci pre nego što se dodaju na listu pouzdanih programera Enhanced Safe Browsinga.
Do tada, dodaci koji se objavljuju u Chrome veb prodavnici biće označeni kao nepouzdani i Chrome će obavestiti korisnike kojim podacima oni mogu da pristupe.
Iako počinju kao nepouzdani bez obzira što su u skladu sa Googleovim Programskim smernicama za programere Chrome veb prodavnice, svi će dodaci vremenom dobiti status pouzdanih.
Trenutno je gotovo 75% svih dodataka iz Chrome Web prodavnice označeno kao pouzdano, a njihov broj će rasti kako sve više programera dobije status pouzdanih.
Enhanced Safe Browsing takođe je nadograđen u najnovijem izdanju Google Chromea da bi se obezbedila još bolja zaštita od rizičnih fajlova preuzetih sa potencijalno zlonamernih veb sajtova.
Kada se preuzeti fajl označi kao nebezbedan, korisnicima se sada nudi opcija da zahtevaju detaljniju analizu.
“Nakon kratkog čekanja, ako Safe Browsing utvrdi da fajl nije siguran, Chrome će prikazati upozorenje. Kao i uvek, možete zaobići upozorenje i otvoriti ga bez skeniranja”, rekao je Google.
“Ako odlučite da pošaljete fajl, Chrome će ga poslati Google Safe Browsingu, koji će ga skenirati koristeći svoje klasifikatore statičke i dinamičke analize u realnom vremenu. Poslati fajlovi se brišu iz Safe Browsinga ubrzo nakon skeniranja.”
Foto: Google

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade