Google tužio sajber kriminalce iz Rusije i dobio spor
Vesti, 21.11.2022, 10:00 AM

Google je posle skoro godinu dana dobio značajan sudski spor protiv grupe koja je upravljala mrežom botova, a prema oceni kompanije, „presuda je važan pravni presedan” i upozorenje sajber kriminalcima i onima koji ih štite.
Reč je o sporu Googlea sa grupom sa sedištem u Rusiji pod nazivom Glupteba, koja je koristila botnet za infiltriranje u milione Windows uređaja.
Googleov pravni tim podneo je tužbu okružnom sudu Njujorka protiv operatera botneta, čvrsto rešen da razotkrije njih i njihove razne fiktivne kompanije.
Glupteba botnet je krao korisničke akreditive i kolačiće, rudario kriptovalutu na zaraženim uređajima i postavljao proksi komponente koje bi ciljale na Windows sisteme i IoT uređaje. Malver se prvenstveno distribuirao preko linkova za preuzimanje piratskog softvera.
Ovakve slučajeve je teško voditi, uglavnom zbog počinilaca koji žive u drugim državama, pa su samim tim van nadležnosti zakona zemlje u kojoj je sedište u ovom slučaju Googlea. Ipak, u ovom slučaju, sud je odlučio u korist kompanije:
„Ovo nije uobičajena taktika, ali smo smatrali smo da je važno pokušati. Uradili smo to znajući da bi to moglo dovesti do duge parnice. Rizik je bio da bi ovi akteri - koji su u Rusiji - mogli da pokušaju da zloupotrebe američki sudski sistem vodeći parnice iz inostranstva bez namere da ispoštuju naredbe suda i da pokušaju da iskoriste pravni proces da dobiju informacije o Googleovim odbrambenim mehanizmima. Oni su pokušali da urade upravo to ali sud je prozreo ove pokušaje”, rekla je kompanija.
Sud je odlučio da odobri Googleov zahtev za sankcije, i otišao i korak dalje dalje sa novčanim sankcijama protiv optuženih sa sedištem u Rusiji i njihovog advokata u SAD zbog pokušaja obmane suda, zahtevajući od njih da plate Googlove pravne troškove.
„Ovaj korak je posebno važan jer pokazuje da će za bavljenje ovom vrstom kriminalnih aktivnosti postojati stvarne, novčane posledice”, ocenila je kompanija.
Ključni element u ovom slučaju bilo je imenovanje kako pojedinaca tako i lažnih kompanija uključenih u operacije Glupteba.
To je značajna odluka koja bi mogla da natera kriminalce da dobro razmisle pre nego što se upuste u ovakve nelegalne poslove.
Iako su kriminalci koji stoje iza Glupteba nastavili sa istim aktivnostima na nekim drugim platformama koje nisu Googleove, kao i na IoT uređajima, ishod ovog pravnog spora uticaće na druge sajber kriminalce koji razmišljaju o saradnji sa ovom grupom. Šta više, Googleova grupa za analizu pretnji (TAG) je još tokom prošle godine primetila smanjenje broja zaraženih uređaja za 78%.
Naravno, neke grupe će ostati bezimene. Ali veće operacije zahtevaju finansiranje, a ako Google i druge platforme mogu da ukažu na te izvore, to bi moglo dovesti do izricanja više kazni koje će povećati pritisak na ove operacije.
Biće zanimljivo videti da li će grupa Glupteba pokušati da ospori presudu.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade