Hakeri koriste Microsoft Teams ćaskanja za širenje malvera
Vesti, 22.02.2022, 11:30 AM

Microsoft Teams je sve popularniji. Od januara 2022. godine, Microsoft Teams je premašio broj od 270 miliona aktivnih korisnika mesečno. To je 20 miliona korisnika više u odnosu na jul 2021. godine. Iako je to dobra vest za kompaniju, jasno je da su zbog rastuće popularnosti platforme korisnici Microsoft Teamsa privlačna meta za sajber kriminalce.
Microsoft Teams je platforma koja se u vreme pandemije pokazala kao izuzetno korisno i produktivno sredstvo komunikacije.
Istraživači iz firme Avanan, podružnice kompanije Check Point Software Technologies, primetili su kampanju napada koja cilja korisnike Teamsa.
Prema rečima istraživača, napadači dodaju zlonamerne dokumente u Teams ćaskanja koji ako se otvore inficiraju uređaj žrtve trojancem koji omogućava napadačima da daljinski kontrolišu uređaj.
Džeremi Fuks iz Avanana kaže da je kompanija od januara 2022. bila svedok na hiljade ovakvih napada mesečno u kojima se zlonamerni izvršni fajlovi šire putem konverzacija u Microsoft Teams.
Zlonamerni fajl korišćen u ovom napadu nazvan je User Centric (ili UserCentric ili UserCentric.exe). Međutim, istraživači upozoravaju da, pošto je njihov izveštaj objavljen, napadači mogu da promene ime fajla u neko drugo.
Ako ste korisnik Microsoft Teamsa, savetuje se da odete u Task Manager, a zatim u Details i potražite UserCentric.exe. U slučaju da je fajl u sistemu, obavestite tim za bezbednost vaše firme i koristite antivirusni softver za čišćenje računara.
Infekcija uređaja korisnika malverom putem ćaskanja nije novost. Od WhatsAppa do Zooma i TeamViewera, funkcija ćaskanja je godinama zloupotrebljavana. Međutim, za to je potrebno mnogo socijalnog inženjeringa.
Fuks je objasnio da napadači koriste različite tehnike za pristupanje Teams ćaskanjima, počev od fišing napada do kompromitovanja imejl adrese koju mogu iskoristiti za pristup ćaskanju.
Napadači takođe mogu da kompromituju podatke za prijavu za Microsoft 365 naloge ili da iskoriste javno dostupne ukradene/procurele baze podataka da izvuku potrebne informacije.
U svakom slučaju, oni mogu da iskoriste ove podatke da uđu u Microsoft Teams ćaskanje, slušaju razgovore, ukradu poslovne tajne ili šire zlonamerne fajlove.

Izdvojeno
Lažni posao iz snova: zaradite gledajući Netfliks

Zamislite da vas neko plaća za gledanje serija na Netflixu i pisanje kratkih recenzija. Zvuči vam kao posao iz snova? Oni oprezniji bi verovatno rek... Dalje
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Pratite nas
Nagrade