Inficirani Tor pretraživač na popularnom YouTube kanalu

Vesti, 05.10.2022, 12:30 PM

Inficirani Tor pretraživač na popularnom YouTube kanalu

Istraživači iz kompanije Kaspersky otkrili su infekcije do kojih je došlo preko programa za instalaciju Tor pretraživača za korisnike Windowsa koji se širio sa YouTube kanala na kome su video snimci sa objašnjenjima o Darknetu.

Kanal ima više od 180.000 pretplatnika, dok je broj pregleda videa sa zlonamernim linkom premašio 64.000 pre nego što ga je Google uklonio sa platforme zbog kršenja smernica YouTubea.

Sajber-kriminalci su link do zaražene verzije Tor pretraživača stavili u opis videa koji je objavljen 9. januara 2022. Klikom na link, žrtva se preusmeravane na izvršni fajl od 74 MB.

Razmere napada su još uvek nepoznate, ali je ruska kompanija za sajber bezbednost rekla da se prema njenim telemetrijskim podacima, prve žrtve pojavljuju u martu 2022.

Cilj kampanje koju je Kaspersky nazvao „OnionPoison“, je širenje trojanca koji prikuplja podatke žrtava i daje sajber-kriminalcima potpunu kontrolu nad računarima žrtava.

„Većina pogođenih korisnika bila je iz Kine“, kažu iz kompanije Kaspersky. „Pošto je veb sajt Tor pretraživača blokiran u Kini, korisnici iz ove zemlje često pribegavaju preuzimanju Tora sa drugih veb sajtova.“

Sa tehničkog stanovišta, Kaspersky je rekao da je analizirana verzija Tor pretraživača konfigurisana da pruži manje privatnosti od originalnog softvera. Ona ne samo da je čuvala istoriju pregledanja i sve podatke koje je korisnik uneo u formulare veb sajta, već je i distribuirala špijunski softver zarad prikupljanja ličnih podataka koji su se slali na server hakera.

„Zanimljivo, za razliku od mnogih drugih malvera koji kradu podatke, čini se da OnionPoison ne pokazuje poseban interes za prikupljanje korisničkih lozinki, kolačića sesrije ili podataka o novčaniku“, objasnio je Kaspersky. Umesto toga, čini se da je ideja da se žrtve identifikuju kroz njihove istorije pregledanja, ID naloga na društvenim mrežama i SSID-ova Wi-Fi mreža.

Prema rečima istraživača, ova taktika je zabrinjavajuća jer nagoveštava namere napadača da pređu sa digitalnog na stvarni život.

„Napadači mogu da prikupe informacije o privatnom životu žrtve, njenoj porodici ili kućnoj adresi. Osim toga, postoje slučajevi kada je napadač koristio dobijene informacije da ucenjuje žrtvu.“

Kaspersky je upozorio kompanije i pojedince da ne preuzimaju softver sa veb sajtova koji nisu zvanični sajt kako bi ne bi postali žrtve ovakvih kampanja.

„Ako korišćenje zvaničnih veb sajtova nije opcija za vas, moguće je proveriti autentičnost instalacija preuzetih iz izvora trećih strana ispitivanjem njihovih digitalnih potpisa.“

Tor projekat je rekao da je poslao ispravku za rešavanje problema, napominjući da će korisnici modifikovane verzije pretraživača biti preusmereni na zvanično skladište kada zatraže ažuriranje.

„U suštini, ovaj “zatrovani” Tor pretraživač menja URL ažuriranja tako da se ne može normalno ažurirati," rekao je Tor projekat. „Ono što smo uradili je da smo dodali preusmeravanje da bismo odgovorili na izmenjeni URL. Na ovaj način, kada ljudi ažuriraju ovaj modifikovani Tor pretraživač, oni se preusmeravaju na zvanični URL ažuriranja.“


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje