Interpol: Sajber-kriminal je najveća pretnja društvu
Vesti, 24.10.2022, 09:00 AM

Krivična dela iz oblasti sajber-kriminala kao što su pranje novca, ransomware i fišing predstavljaju najveću pretnju društvu, navodi se u prvom izveštaju Interpola o globalnom trendu kriminala.
Inauguralna studija je sastavljena od podataka dobijenih od 195 zemalja članica policijske organizacije, kao i informacija i analiza iz spoljnih izvora.
Pranje novca je rangirano kao pretnja broj jedan, a 67% ispitanika tvrdi da je to „visok“ ili „veoma visok“ rizik. Ransomware je bio na drugom mestu (66%), ali je to bio tip kriminala za koji većina (72%) očekuje da će se povećati u narednih 3-5 godina.
Od devet vodećih trendova kriminala identifikovanih u izveštaju, šest je direktno povezano sa sajber kriminalom, uključujući pranje novca, ransomware, fišing, finansijske prevare, upade u računare i seksualnu eksploataciju dece.
Interpol je upozorio da je pandemija podstakla nove ponude poput „finansijskog kriminala kao usluge“, uključujući digitalne alate za pranje novca.
U izveštaju se navodi i da je potražnja za onlajn sadržajem sa seksualnim iskorišćavanjem i zlostavljanjem dece (OCSEA) porasla tokom pandemije. Oko 62% ispitanika očekuje da će se ova potražnja još povećati ili značajno povećati u narednim godinama.
Zahvaljujući porastu korporativne digitalizacije, rada od kuće i kupovine na internetu, i potrošači i poslovni korisnici sada su izloženi većem riziku od sajber-prevara i napada, tvrdi Interpol.
Interpol je svakako imao pune ruke posla poslednjih meseci.
Između marta i maja ove godine, u okviru operacije Zora 2022. uhapšene su hiljade osumnjičenih i presretnute desetine miliona dolara u sklopu pokušaja suzbijanja email i telefonskih prevara.
Ranije ovog meseca Operacija Šakal rezultirala je hapšenjem 75 ljudi osumnjičenih da su deo zloglasne kriminalne bande Black Axe.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade