Izrael smanjio spisak zemalja koje mogu kupiti softver za nadzor za dve trećine, sa 102 na 37 zemalja
Vesti, 26.11.2021, 08:00 AM
Izraelska vlada je ograničila listu zemalja kojima izraelske firme mogu prodavati softver za nadzor, čime je lista smanjena sa 102 na 37 zemalja.
Na novoj listi su samo zemlje sa “dokazanim demokratskim poretkom”: Australija, Austrija, Belgija, Bugarska, Kanada, Hrvatska, Kipar, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Island, Indija, Irska, Italija, Japan, Letonija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Novi Zeland, Norveška, Portugalija, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Južna Koreja, Španija, Švedska, Švajcarska, Holandija, Velika Britanija i SAD.
Na listi nema nekih zemalja kojima su izraelske kompanije često isporučivale softver za nadzor. Nova lista će veoma otežati poslovanje izraelskim kompanijama a posebno onim koje se bave ofanzivnom sajber tehnologijom u zemljama sa totalitarnim režimama ili zemljama za koje postoje sumnje da se u njima krše prava građana.
Špijunski softver koji su razvile izraelske kompanije kao što su Candiru i NSO Group je poslednjih godina povezivan sa kršenjem ljudskih prava u desetinama zemalja, jer su njihov softver lokalne vlasti koristile da špijuniraju novinare, aktiviste, disidente i političke rivale.
Izraelska vlada nije izdala nikakvo saopštenje o ažuriranju liste.
Izraelsku vladu su na ovu odluku verovatno primorali njeni saveznici. Lista je skraćena nedelju dana nakon što su izraelski i francuski zvaničnici održali tajni sastanak na kojem su razgovarali o navodima da je špijunski softver NSO Grupe možda korišćen protiv francuskog predsednika Emanuela Makrona.
Odluka je takođe doneta došla otprilike u isto vreme kada su SAD sankcionisale četiri proizvođača softvera za nadzor, uključujući kompanije Candiru i NSO Grupa.
Prema američkom ministarstvu trgovine, “ovi alati su omogućili stranim vladama da sprovode prekograničnu represiju - praksu da autoritarne vlade napadaju protivnike, novinare i aktiviste van svojih granica kako bi ućutkali opoziciju. Takva praksa ugrožava međunarodni poredak.”
Sankcije su dovele NSO u nezavidnu situaciju - novoizabrani generalni direkor napustio je kompaniju, a govori se i o mogućoj prodaji francuskim investitorima pa čak i bankrotu, pošto je postala nepoželjna u industriji sajber oružja.
U izveštaju Atlantskog saveta objavljenom ranije ovog meseca, 224 kompanije u svetu prodaju alate za nadzor i hakovanje, a sedište 27 od njih je u Izraelu.
Izdvojeno
Microsoft uklonio 119 Edge ekstenzija koje su potajno preuzimale malver
Microsoft je uklonio 119 zlonamernih ekstenzija iz prodavnice dodataka za Edge nakon što je otkriveno da su bile deo velike kampanje nazvane StegoAd,... Dalje
ClickFix postao najčešći način isporuke malvera
Tehnika socijalnog inženjeringa ClickFix postala je najčešći način isporuke malvera, pokazuje analiza kompanije ReliaQuest koja je obuhvatila saj... Dalje
AI pregledači mogu da odaju vaše podatke ako ih napadač ubedi da igraju igru
Istraživači kompanije LayerX predstavili su tehniku pod nazivom BioShocking, kojom su uspeli da prevare AI pregledače i asistente da otkriju korisn... Dalje
WhatsApp uvodi korisnička imena
Kompanija Meta saopštila je da korisnici WhatsApp-a od ove nedelje mogu da rezervišu korisničko ime koje će moći da koriste kada nova funkcija po... Dalje
Lažni PDF instalira Chrome ekstenziju koja krade sesije korisnika
Istraživači upozoravaju na novu phishing kampanju u kojoj napadači koriste zlonamernu Chrome ekstenziju kako bi preuzeli kontrolu nad Windows raču... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





