Lažna Cloudflare DDoS zaštita na WordPress sajtovima inficira posetioce sajtova opasnim malverom

Vesti, 24.08.2022, 08:30 AM

Lažna Cloudflare DDoS zaštita na WordPress sajtovima inficira posetioce sajtova opasnim malverom

Istraživači sajber bezbednosti u kompaniji Sucuri otkrili su novu kampanju, u kojoj napadači za distribuciju malvera koriste lažne iskačuće Cloudflare prozore za DDoS zaštitu.

Susreti korisnika sa stanicama „DDoS zaštita“ tokom surfovanja internetom nisu neobični. Ove stranice se obično povezuju sa proverama pregledača koje obavljaju WAF/CDN usluge koje proveravaju da li je posetilac sajta čovek ili bot u DDoS napadu.

Ove stranice obično ne ometaju korisnike već samo izvrše proveru da bi se došlo do željene stranice.

Prema rečima istraživača, ovaj napad počinje zlonamernim JavaScriptom koji cilja na WordPress sajtove što rezultira lažnim iskačućim prozorom CloudFlare DDoS zaštite. Pošto su ove vrste provera pregledača uobičajene na vebu, mnogi korisnici ne bi razmišljali pre nego što kliknu na ovaj upit da pristupe veb sajtu koji pokušavaju da posete. Međutim, tako se zapravo preuzima zlonamerni .iso fajl na računar žrtve.

Nakon toga sledi nova poruka kojom se sugeriše korisniku da otvori fajl kako bi dobio verifikacioni kod za pristup veb sajtu. Ono što većina korisnika ne shvata je da je ovaj fajl u stvari trojanac za daljinski pristup, koga trenutno detektuje 13 proizvođača antivirusnog softvera na VirusTotalu.

Žrtva dakle nesvesno preuzima trojanca za daljinski pristup (RAT). Prema rečima Džeroma Segure iz kompanije Malwarebytes, u pitanju je NetSupport RAT koji je povezan sa FakeUpdates/SocGholish i obično se koristi za proveru žrtava pre infekcije uređaja ransomwareom.

Malver takođe instalira RacconStealer 2.0, trojanca koji krade lozinke.

„Zaraženi računar bi mogao da se koristi za krađu naloga na društvenim mrežama ili bankarskih akreditiva, aktiviranje ransomwarea ili čak zarobljavanje žrtve u „robovsku“ mrežu, iznuđivanje [novca od] vlasnika računara i narušavanje njegove privatnosti - sve zavisi od toga šta napadači odluče da urade sa kompromitovanog uređaja”, navodi se u izveštaju.

Trojanci za daljinski pristup (RAT) smatraju se jednom od najgorih vrsta infekcija jer napadačima daju potpunu kontrolu nad uređajem. Zato vlasnici veb sajtova i posetioci moraju da preduzmu sve mere predostrožnosti da bi se zaštitili.

Preporuka za vlasnike sajtova je da redovno ažuriraju softver, koriste jake lozinke, koriste 2FA i firewall. Sa svoje strane, posetioci veb sajtova trebalo bi da koriste dobar antivirusni softver, 2FA za sve važne naloge, da se uzdrže od otvaranja fajlova za koje nisu sigurni šta kriju, da redovno ažuriraju softver i veb pregledače i blokiraju skripte u pregledaču.



Foto: Sucuri


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Apple zakrpio dve ranjivosti nultog dana koje se koriste u napadima

Apple zakrpio dve ranjivosti nultog dana koje se koriste u napadima

Apple je bio primoran da zakrpi još dve ranjivosti nultog dana, čime je njihov ukupan broj za godinu porastao na 20. Tehnološki gigant je rekao da ... Dalje

Istraživanje: Kada je reč o sajber bezbednosti godine su samo broj

Istraživanje: Kada je reč o sajber bezbednosti godine su samo broj

Kada je reč o sajber bezbednosti godine su izgleda samo broj. Ko daje prioritet bezbednosti na mreži? Ko preduzima najbolje mere kada se radi o priv... Dalje

Sutra se obeležava Međunarodni dan računarske bezbednosti

Sutra se obeležava Međunarodni dan računarske bezbednosti

30. novembra se obeležava Međunarodni dan računarske bezbednosti, događaj koji treba da nas podseti na važnost zaštite naših računara i život... Dalje

Hakeri napali slovenačke elektrane

Hakeri napali slovenačke elektrane

IT mreža Holdinga Slovenske elektrane (HSE), najvećeg slovenačkog proizvođača električne energije, koji je zaslužan za 60% domaće proizvodnje,... Dalje

Windows Hello autentifikacija se može zaobići na Microsoft, Dell i Lenovo laptopovima

Windows Hello autentifikacija se može zaobići na Microsoft, Dell i Lenovo laptopovima

Stručnjaci za hardversku bezbednost iz Blackwing Intelligencea otkrili su ranjivosti u sistemu za potvrdu identiteta otiskom prsta Windows Hello, pok... Dalje