Malveri maskirani u lažne kodeke - opasnost koju korisnici i dalje ne prepoznaju

Vesti, 22.05.2012, 11:25 AM

Malveri maskirani u lažne kodeke - opasnost koju korisnici i dalje ne prepoznaju

Verovatno već znate šta je spam i zašto ne treba otvarati spam emailove i atačmente koji se ponekad nalaze u tim emailovima. Znate i da su zvanični sajtovi proizvođača jedine internet adrese koje garantuju bezbednost prilikom preuzimanja softvera i igrica. Možda znate i koji su internet domeni i ključne reči pretrage najopasniji. Sve ovo mnogi od vas znaju, ali ne zaboravite - mnogo korisnika interneta uopšte nije svesno ovih opasnosti. Needukovani i neoprezni korisnici interneta su vetar u leđa kampanjama distribucije malvera na internetu.

Ipak, situacija se tokom godina značajno popravila. Korisnici lakše prepoznaju stare trikove autora malvera, pa ipak, čini se da jedan od njih i dalje dobro prolazi - malveri maskirani u video ili audio kodek.

Uobičajen scenario je ovakav: korisnik preuzima video ili audio fajl sa nekog veb sajta ili posećuje veb sajt sa video strimingom koji treba da prati na video plejeru; tada dobija poruku u kojoj se kaže da nedostaje zahtevani kodek ili media plejer koje korisnik treba da preuzme i instalira ih.

Prema podacima proizvođača antivirusa nemačke kompanije GData, među prvih deset najzastupljenijih malvera u aprilu 2012. godine, prvo i treće mesto zauzimaju malveri maskirani u kodeke. Reč je o Trojancima - Trojan.Wimad.Gen.1 i Trojan.Sirefef.BV.

Trojan Wimad.Gen 1 se pretvara da je .wma audio fajl i pokušava da prevari korisnika da instalira kodek. Kada uspe u tome, napadač može instalirati bilo koji zlonamerni program na zaraženom računaru.

Trojan.Sirefef.BV se pretvara da je legitimni fajl AFS2K.sys (Audio File System, Oak Technology Inc). On inficira brauzer na računaru i manipuliše rezultatima pretrage svaki put kada korisnik surfuje internetom. Glavni zadatak ovog Trojanca je da natera korisnike da kliknu na linkove u rezutatima pretrage što donosi zaradu napadačima.

Kako se zaštititi od ovakvih malvera?

  • Umesto preuzimanja nepoznatih kodeka sa nepoznatih sajtova, preuzimajte i intalirajte dobro poznate programe sa pouzdanih veb sajtova (npr. K-Lite Codec Pack ili Windows Essential Codec Pack). Ako već imate instaliran paket kodeka a od vas se traži da instalirate neki drugi kodek ili plejer, informišite se o njima na internetu.

  • Izbegavajte opasne veb sajtove kao što su pornografski ili P2P video striming sajtovi.

  • Zaštitite svoj računar! Instalirajte zaštitne dodatke za Firefox i Chrome (npr. WOT). Instaliran antivirusni program na računaru je obavezan a njegovo redovno ažuriranje se podrazumeva. Naša preporuka su programi proizvođača Kaspersky Lab i GData.

  • Kada preuzimate fajlove sa torent sajtova ili video striming sajtova, obavezno ih skenirajte antivirusnim programom. Zatim sačekajte nekoliko dana. Na prvi pogled fajl može izgledati bezopasno. Par dana kasnije vaš antivirus vam može reći da je fajl koga ste preuzeli malver zahvaljujući tome što je dobio nove virusne definicije.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje