Opasni bankarski malver Dridex koristi kao mamac omikron, novi soj korona virusa
Vesti, 27.12.2021, 02:00 AM

Sajber-kriminalci koji stoje iza bankarskog malvera Dridex poslednjih nedelja poigravaju se sa žrtvama i istraživačima. Kako izveštava BleepingComputer, najnoviji primer je fišing kampanja u kojoj se napadači rugaju žrtvama nudeći im broj telefona za pogrebne usluge za preminule od COVID-19.
Dridex je bankarski malver koji se uglavnom distribuira putem imejlova koji sadrže zlonamerne Word ili Excel dokumente. Kada se ovi prilozi otvore i makroi omoguće, malver će biti preuzet i instaliran na uređaju žrtve.
Tokom proteklih nekoliko nedelja, jedan od Dridexovih distributera zabavljao se igrajući se sa žrtvama i istraživačima. Tako je prvi put viđeno da sajber-kriminalci troluju istraživače bezbednosti koristeći njihova imena u kombinaciji sa rasističkim komentarima kao nazive fajlova koji sadrže malver i imejl adresa.
Prošle nedelje su to bila lažna imejl obaveštenja o otkazu zaposlenima u kojima su se nalazili Excel dokument i lozinka, a kada bi žrtva otvorila dokument i omogućila makroe, na zaraženom uređaju iskočila bi čestitka: „Srećan Božić, dragi zaposleni!“.
U novoj kampanji, isti napadač šalje spam imejlove sa temom „rezultat testiranja na COVID-19“ u kojima se tvrdi da je primalac bio u kontaktu sa kolegom sa posla koji je pozitivan na omikron, novi soj korona virusa.
„Pogledajte detalje u priloženom dokumentu“, kaže se u imejlu koji sadrži Excel dokument zaštićen lozinkom i lozinku potrebnu za otvaranje dokumenta. Kada se unese lozinka, primaocu se prikazuje zamućen dokument i od njega se traži da „Omogući sadržaj“ da bi ga pogledao. Nakon što su makroi omogućeni i uređaj se zarazi, oni koji stoje iza ovoga ismejavaju žrtve tako što se prikazuje upozorenje koje sadrži broj telefona "linije za pomoć" za pogreb preminulih od COVID-19.
Pošto je novi soj korona virusa veoma zarazan i brzo se širi širom sveta, ovakvi imejlovi o omikronu su verovatno veoma efikasni u distribuciji malvera, a posebno ako imejl navodno šalje odeljenje za ljudske resurse kompanije i cilja na zaposlene iz iste kompanije.
Ako dobijete neočekivani imejl ili imejl koja sadrži neobične priloge, pre otvaranja priloga, proverite sa kolegama na radnom mestu da li je imejl legitiman.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade