Opasni bankarski malver Dridex koristi kao mamac omikron, novi soj korona virusa
Vesti, 27.12.2021, 02:00 AM

Sajber-kriminalci koji stoje iza bankarskog malvera Dridex poslednjih nedelja poigravaju se sa žrtvama i istraživačima. Kako izveštava BleepingComputer, najnoviji primer je fišing kampanja u kojoj se napadači rugaju žrtvama nudeći im broj telefona za pogrebne usluge za preminule od COVID-19.
Dridex je bankarski malver koji se uglavnom distribuira putem imejlova koji sadrže zlonamerne Word ili Excel dokumente. Kada se ovi prilozi otvore i makroi omoguće, malver će biti preuzet i instaliran na uređaju žrtve.
Tokom proteklih nekoliko nedelja, jedan od Dridexovih distributera zabavljao se igrajući se sa žrtvama i istraživačima. Tako je prvi put viđeno da sajber-kriminalci troluju istraživače bezbednosti koristeći njihova imena u kombinaciji sa rasističkim komentarima kao nazive fajlova koji sadrže malver i imejl adresa.
Prošle nedelje su to bila lažna imejl obaveštenja o otkazu zaposlenima u kojima su se nalazili Excel dokument i lozinka, a kada bi žrtva otvorila dokument i omogućila makroe, na zaraženom uređaju iskočila bi čestitka: „Srećan Božić, dragi zaposleni!“.
U novoj kampanji, isti napadač šalje spam imejlove sa temom „rezultat testiranja na COVID-19“ u kojima se tvrdi da je primalac bio u kontaktu sa kolegom sa posla koji je pozitivan na omikron, novi soj korona virusa.
„Pogledajte detalje u priloženom dokumentu“, kaže se u imejlu koji sadrži Excel dokument zaštićen lozinkom i lozinku potrebnu za otvaranje dokumenta. Kada se unese lozinka, primaocu se prikazuje zamućen dokument i od njega se traži da „Omogući sadržaj“ da bi ga pogledao. Nakon što su makroi omogućeni i uređaj se zarazi, oni koji stoje iza ovoga ismejavaju žrtve tako što se prikazuje upozorenje koje sadrži broj telefona "linije za pomoć" za pogreb preminulih od COVID-19.
Pošto je novi soj korona virusa veoma zarazan i brzo se širi širom sveta, ovakvi imejlovi o omikronu su verovatno veoma efikasni u distribuciji malvera, a posebno ako imejl navodno šalje odeljenje za ljudske resurse kompanije i cilja na zaposlene iz iste kompanije.
Ako dobijete neočekivani imejl ili imejl koja sadrži neobične priloge, pre otvaranja priloga, proverite sa kolegama na radnom mestu da li je imejl legitiman.

Izdvojeno
Google upozorio na ranjivosti iOS i Androida koje se koriste za instalaciju komercijalnog špijunskog softvera

Googleova grupa za analizu pretnji (TAG) otkrila je da prati preko 30 komercijalnih proizvođača špijunskog softvera koji olakšavaju širenje malve... Dalje
Otvoreno pismo Maska, Voznijaka i grupe stručnjaka za AI: Trka za razvoj sistema veštačke inteligencije je van kontrole

Ilon Musk i grupa stručnjaka za veštačku inteligenciju pozvala je da se privremeno obustavi obuka moćnih sistema veštačke inteligencije zbog po... Dalje
Microsoft predstavio Security Copilot, novog GPT-4 AI pomoćnika za sajber bezbednost

Nakon najave Copilot pomoćnika sa veštačkom inteligencijom za Office aplikacije, Microsoft je najavio još jednog pomoćnika koji je nazvan Securi... Dalje
Zbog bezbednosti Francuska zabranila sve aplikacije za zabavu na uređajima zaposlenih u državnim službama

Poslednjih nekoliko meseci, vlade širom sveta zabranjuju TikTok na uređajima zvaničnika. Holandija i Norveška su poslednje koje su se pridružile ... Dalje
Veb servisi APR-a zbog sajber napada nedostupni korisnicima

Agencija za privredne registre (APR) objavila je da su tokom jučerašnjeg i današnjeg dana veb servisi APR-a bili meta sajber napada, koji je prijav... Dalje
Pratite nas
Nagrade