Preokret: Američkim kompanijama će ipak biti dozvoljeno da posluju sa Huaweijem
Vesti, 01.07.2019, 03:30 AM

SAD su promenile svoju odluku u vezi sa Huaweijem i izgleda da će američke kompanije ponovo moći da prodaju svoje proizvode kineskom proizvođaču. To je veliki preokret i iznenađenje, s obzirom da su SAD pre samo nekoliko nedelja označile Huawei kao pretnju nacionalnoj bezbednosti.
Sredinom maja Sjedinjene Države su objavile da će Huawei biti stavljen na “listu entiteta”, što je značilo da je američkim kompanijama zabranjeno da posluju sa ovom kompanijom. Prvi koji je pratio ovu direktivu bio je Google sa svojim Androidom.
Druge kompanije, kao što su Intel i Qualcomm, su ubrzo sledile taj primer. Uticaj na poslovanje kompanije Huawei bio je ozbiljan i potrebno je mnogo vremena da se kineska kompanija oporavi od ovog udarca. Čak i sa ukidanjem zabrane, vrlo je verovatno da će nastaviti da paralelno razvija svoja rešenja koja mogu da zamene Android, Windows i hardver.
Odluka da se Huawei stavi na crnu listu rezultat je duge kampanje američkih vlasti protiv kineske kompanije, koja je, u suštini, u velikoj meri vezana za trku za izgradnju 5G mreže. U svakom slučaju, neko vreme je izgledalo da je Huawei osuđen na propast, ali ova odluka mogla bi vratiti kompaniju u igru.
Kako je preneo Android Authority, američki predsednik Donald Tramp je na konferenciji za novinare održanoj tokom samita G20 u Osaki rekao: „Američke kompanije mogu prodavati svoju opremu Huaweiju. Govorimo o opremi tamo gde nema velikog problema sa nacionalnom bezbednošću. Rekao sam da je u redu, da ćemo nastaviti da prodajemo te proizvode... Uzgred, to je veoma složeno. Složio sam se da im dozvolim da nastave da prodaju te proizvode tako da će američke kompanije nastaviti...”
Naravno, stvari su mnogo komplikovanije nego što ih Tramp predstavlja. Kina i Sjedinjene Države sada pokušavaju da naprave novi trgovinski sporazum, i navodno je Huawei jedna od spornih tačaka i bitan uslov za bilo kakav trgovinski sporazum sa SAD.
Takođe, američke kompanije kao što su Intel ili Qualcomm zarađivale su mnogo novca prodajom svojih proizvoda kompaniji Huawei. Sa te strane, Trampova zabrane je težak udarac i za američke kompanije. Američki proizvođači čipova, kao što su Intel i Xilinx navodno su lobirali u američkoj vladi da se smanje ograničenja za Huawei. Samo 2018., Huawei je potrošio 11 milijardi dolara na čipove koje su proizveli Intel, Qualcomm i Micron.
Na kraju, moramo imati na umu da je ovo izjava koju je Tramp dao tokom samita te da to nije nešto što je već na snazi. Kako sada stvari stoje, Huawei je još uvek na crnoj listi, i proći će neko vreme dok zabrana ne bude ukinuta, ako uopšte bude ukinuta. Razgovori između SAD i Kine su u toku. Uvek postoji mogućnost da Tramp ne održi svoju reč.

Izdvojeno
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Microsoft glavna meta fišing napada, Mastercard se vratio na listu najčešće zloupotrebljavanih brendova

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u fišing napadima. Ime tehnološkog giganta pojavljuje se u više od trećine (36%) svih ... Dalje
Pratite nas
Nagrade