Ransomware NotPetya nije imao zadatak da zaradi, nego da uništi
Vesti, 30.06.2017, 09:00 AM

I dok industrija bezbednosti i stručnjaci još uvek analiziraju malver NotPetya nastojeći da nađu način za sprečavanje napada ovog malvera, ali i da otkriju ko stoji iza njega, žrtve pokušavaju da saniraju štetu i oporave svoje sisteme.
Sudeći prema bitcoin novčaniku u koji stižu uplate žrtava, 45 kompanija je pošlo tim putem. U novčaniku ima skoro 4 bitcoina (oko 10200 dolara).
Ali vrlo je diskutabilno da li su onima koji su odlučili da plate zaista vraćeni fajlovi.
Sve veći broj stručnjala sada smatra da je svrha NotPetya ransomwarea uništavanje podataka o čemu svedoče funkcije malvera koje čine nemogućim vraćanje fajlova.
Jedini način da se kontaktiraju napadači je preko email adrese registrovane kod nemačkog provajdera email usluga Posteo. Provajder je vrlo brzo suspendovao nalog.
Ali čak i da je email adresa i dalje u funkciji, vrlo je verovatno da napadači nisu zainteresovani da pomognu žrtvama.
Eksperti Kaspersky Laba Anton Ivanov i Orkan Mamedov kažu da su analizirali enkripciju malvera i da su otkrili da napadači ne mogu dešifrovati fajlove, čak i ako žrtva plati. ID koje žrtve moraju da pošalju napadačima da bi dobile ključ za dešifrovanje je beskoristan, nasumično generisani niz.
"Ovo podržava teoriju da ova kampanja nije osmišljena kao napad ransomwarea zbog finansijske dobiti. Izgleda da je osmišljena kao (napad) malvera koji briše fajlove (wiper) a koji se pretvara da je ransomware", kažu Ivanov i Mamedov.
Sa time je saglasan i direktor firme Comae Metju Suši.
"Ova verzija Petya je prerušeni wiper", kaže Suši. "Njegov cilj je uništenje i šteta."
On smatra da je maskiranje malvera pokušaj napadača da prevare medije i navedu ih na pogrešno izveštavanje o napadu, što im je i uspelo, jer se u početku verovalo da je napad delo sajber kriminalaca a ne državni napad.
U ovom trenutku se zna da su žrtve malvera kompanije i institucije u više od 64 zemlje. Ukrajina koja je najteže pogođena napadom malvera optužila je Rusiju za napad.
"Teško je zamisliti nekog drugog ko bi želeo da uradi ovo", rekao je Roman Bojarčuk, šef ukrajinskog centra za informatičku zaštitu magazinu Wired.
Malver je napravio veliku štetu jer kada jednom prođe odbrane, on se brzo širi kroz mrežu zloupotrebljavajući Windows alate za administraciju.
Stručnjaci predviđaju da će uspeh ovog malvera podstaći druge da ga kopiraju.

Izdvojeno
Otkriveno na hiljade lažnih onlajn prodavnica - kupci ostali bez novca na računima

Firma za sajber bezbednost Silent Push otkrila je na hiljade veb sajtova koji se lažno predstavljaju kao sajtovi velikih brendova kao što su Apple i... Dalje
40 lažnih ekstenzija za Firefox krade kriptovalute korisnika

Istraživači sajber bezbednosti iz kompanije Koi Security otkrili su više od 40 ekstenzija za Mozilla Firefox koje kradu privatne ključeve i seed f... Dalje
Budite oprezni: veštačka inteligencija ponekad izmišlja i može vas poslati na lažni veb sajt

Bezbednosni istraživači otkrili su ozbiljan rizik u radu velikih jezičkih modela (LLM), poput popularnih AI asistenata. Naime, kada ih pitate jedno... Dalje
Ažurirajte Chrome odmah: Hakeri koriste ranjivost u veb pregledaču

Google je objavio hitna bezbednosna ažuriranja za Chrome kako bi rešio ozbiljnu ranjivost koja se već zloupotrebljava u napadima. Ovaj „zero-... Dalje
Kada sajber kriminal ubija: Bolnice na udaru ransomware-a
.jpg)
Do skoro, sajber kriminal se uglavnom svodio na krađu podataka ili novca. Ali dva napada ransomware-a na evropske bolnice pokazuju da sajber kriminal... Dalje
Pratite nas
Nagrade