Razbijena bot mreža ZeroAccess odgovorna za prevare sa klikovima

Vesti, 06.12.2013, 08:02 AM

Razbijena bot mreža ZeroAccess odgovorna za prevare sa klikovima

Nadležne agencije evropskih zemalja i SAD, Evropski centar za sajber kriminal Europola i FBI, predvođeni Microsoft-om, razbile su jednu od najvećih bot mreža današnjice, bot mrežu ZeroAccess (Sirefef), saopštila je juče kompanija Microsoft.

Više od dva miliona računara širom sveta bilo je zaraženo malverom koji je dizajniran za prevare sa klikovima od kojih kriminalci mogu da zarade desetine miliona dolara godišnje, a procena je da prevare sa klikovima za koje je odgovorna bot mreža ZeroAccess online oglašivače mesečno koštaju oko 2,7 miliona dolara. Na zaraženim računarima ZeroAccess generiše lažne klikove na oglase da bi kriminalci te klikove naplatili prevarenim oglašivačima.

Umesto da bude kontrolisana od nekoliko C&C servera (serveri za komandu i kontrolu), ZeroAccess bot mreža se oslanja na komunikaciju između grupa zaraženih računara što omogućava kriminalcima da daljinski kontrolišu ZeroAccess sa desetine hiljada zaraženih računara.

ZeroAccess je korišćen, između ostalog, i za preotmanje rezultata pretrage korisnika (najčešće Google, Bing i Yahoo pretraživača) i preusmeravanje korisnika na web sajtove koje nisu nameravali da posete i sve to zbog zarade od klikova na oglase, pri čemu bi bili prevareni oglašivači koji su plaćali za klikove koji nisu klikovi zainteresovanih korisnika.

Zbog svoje peer-to-peer (P2P) komandno-kontrolne arhitekture ZeroAcces bot mreža je veoma otporan na pokušaje razbijanja. Čak i kada takav pokušaj uspe, kao što je to sada slučaj, s obzirom da je reč o veoma sofisticiranoj pretnji, to ne znači i potpuni nestanak mreže.

Mreža, koja je prema podacima Microsoft-a, svakog dana u oktobru imala 800000 aktivnih zaraženih računara, je sada u značajnoj meri razbijena, kažu iz kompanije. Sajber kriminalci će sada biti suočeni sa povećanim troškovima i rizicima ako žele da nastave sa svojim "biznisom".

Pre dva meseca Symantec je saopštio da su njegovi stručnjaci uspeli da iz bot mreže „oslobode“ skoro pola miliona računara zaraženih ZeroAccess-om.

Ričard Boskovič iz Mcrosoft-ove jedinice za digitalni kriminal je rekao da je kompanija već podnela tužbu protiv 8 neidentifikovanih osoba koje su osumnjičene da su umešane u delovanje ZeroAccess bot mreže.

Međutim, treba imati na umu da su računari zaraženi malverom ZeroAccess i posle ove akcije Microsoft-a i dalje zaraženi. Microsoft će sa partnerima iz celog sveta raditi na obaveštavanju korisnika čiji su računari zaraženi i dati im instrukcije kako da uklone pretnju sa računara. ZeroAccess je veoma kompleksan malver koji isključuje sigurnosne funkcije na zaraženim računarima, ostavljajući računare podložnim sekundarnim infekcijama. Zbog toga je od velike važnosti da se ZeroAccess ukloni sa zaraženih računara što je pre moguće, kažu iz Microsoft-a.

U akciji razbijanja bot mreže ZeroAcces su osim Microsoft-a, učestvovale i nadležne službe iz Letonije, Holandije, Švajcarske i Nemačke jer su serveri ZeroAccess otkriveni u ovim zemljama.


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google oglasi za Facebook vode do sajtova prevaranata

Google ima problem sa oglasima u pretrazi, upozorio je programer Džastin Poliačik, a njegove reči potvrdili su i istraživači kompanije Malwarebyt... Dalje

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Zloglasna ransomware grupa HelloKitty najavila povratak i novo ime

Sajber kriminalci iz ransomware grupe ranije poznate kao HelloKitty objavili su da se naziv grupe menja u „HelloGookie“. Oni su objavili n... Dalje

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Piramidalna šema prevare na Telegramu

Istraživači kompanije Kasperski upozorili su na prevarante koji koriste sofisticiranu taktiku da ukradu Toncoine (TON) od korisnika Telegrama širom... Dalje

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Od početka godine ransomware grupa Akira napala 250 organizacija od kojih je pokušala da naplati 42 miliona dolara

Da posao sa ransomwareom cveta pokazuju i podaci o ransomware grupi Akira koja je za manje od godinu dana rada iznudila milione od na stotine pogođen... Dalje

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Microsoft je i dalje brend koji se najviše zloupotrebljava u phishing napadima

Prema podacima kompanije Check Point, Microsoft je brend koji se najviše zloupotrebljavao, u čak 38% svih phishing napada u prvom kvartalu 2024. Ovo... Dalje