Rusija pozvala NATO da istraži sajber napad na Iran
Vesti, 28.01.2011, 01:40 AM
Rusija je u sredu pozvala NATO da pokrene istragu u vezi kompjuterskog crva koji je teško pogodio iransku nuklearnu elektranu u čijoj je izgradnji učestvovala i Rusija, što je moglo dovesti do novog Černobilja.
Ruski izaslanik pri NATO, Dmitrij Rogozin, rekao je da je kompjuterski crv Stuxnet doveo do toga da su se centrifuge za proizvodnju obogaćenog uranijuma u nuklearnoj elaktrani Bušer našle potpuno van kontrole, što je moglo dovesti do nove tragedije, nalik onoj koja se dogodila 1986. godine prilikom nuklearne katastrofe u Ukrajini.
“Operateri su na ekranima videli da centrifuge normalno rade dok su one bile potpuno van kontrole,” rekao je Rogozin nakon sastanka sa ambasadorima 28 država, članica NATO alijanse.
“NATO bi trebalo da istraži ovaj slučaj,” rekao je Rogozin, dodajući da ga zanima da li nemačka kompanija Siemens koja je izgradila pogođene centrifuge istraživala ovaj incident.
Rusija je pomogla izgradnju iranske nuklearne elektrane za civilne potrebe u Bušeru.
Iranski izaslanik pri Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju rekao je prošle nedelje da napad Stuxnetom nije uticao na nuklearni program Irana, uključujući i nuklearnu elektranu Bušer. “Ne mislim da će biti problema u toj oblasti. Nulearna elektrana Bušer će raditi i nema govora o drugom Černobilju,” rekao je ambasador Ali Ašgar Soltanije prilikom posete Moskvi.
Prošle nedelje Njujork Tajms je objavio da su SAD i izraelska obaveštajna služba sarađivale u razvoju kompjuterskog crva kako bi sabotirale Iran u pokušaju da napravi sopstvenu atomsku bombu.
Zamenik američkog sekretara odbrane Vilijam Lin je ove nedelje, tokom posete Briselu, izjavio je da je u toku forenzička analiza incidenta povezanog sa Stuxnetom, ali je odbio da kaže nešto više na tu temu.
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad priznao je prošlog novembra da je bilo problema povezanih sa Stuxnetom, ali da su oni u međuvremenu rešeni. Savet bezbednosti UN, čiji je Rusija stalni član, uveo je sankcije protiv Irana zbog odbijanja da se kontraverzni program obogaćivanja uranijuma zamrzne.
Izdvojeno
Lažni Claude AI sajtovi preko Google oglasa šire malver
Istraživači iz kompanije Trend Micro otkrili su novu kampanju pod nazivom “InstallFix”, u kojoj napadači koriste lažne sajtove za inst... Dalje
Telegram Mini Apps se koriste za kripto prevare i širenje Android malvera
Istraživači iz CTM360 otkrili su veliku prevarantsku mrežu pod nazivom FEMITBOT, koja koristi Telegram Mini Apps za širenje lažnih investicionih ... Dalje
Microsoft Edge čuva sve lozinke u memoriji: stručnjaci upozoravaju na rizik
Microsoft Edge učitava svaku sačuvanu lozinku u memoriju procesa u trenutku pokretanja pregledača i čuva je tamo kao čisti tekst, čak i ako kori... Dalje
Maliciozni Google oglasi šire MacSync: lažni Homebrew inficira macOS uređaje
Klik na prvi rezultat u Google pretrazi za popularni macOS alat Homebrew može dovesti do instalacije zlonamernog umesto legitimnog softvera, upozorav... Dalje
Bombardovanje imejlovima i lažna IT podrška: novi talas napada na korisnike Microsoft Teams-a
Nova kampanja sajber napada cilja zaposlene u kompanijama kombinacijom bombardovanja imejlovima i lažne IT podrške na Microsoft Teams-u, navodeći k... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





