Ruske hakerske grupe ukrale više od 50 miliona lozinki za Steam, Roblox, Amazon i PayPal naloge
Vesti, 25.11.2022, 09:30 AM

34 ruske hakerske grupe ukrale su najmanje 50 miliona lozinki u prvih sedam meseci 2022. uz pomoć malvera koji kradu informacije, kao što su RedLine i Racoon. Ukradene lozinke su uglavnom lozinke Steam i Roblox naloga, lozinke za Amazon i PayPal naloge, ali i informacije o plaćanjima i kripto novčanicima.
Pored lozinki, ove grupe su ukrale 2,11 milijardi kolačića, 113.204 kripto novčanika i 103.150 platnih kartica.
Grupama se rukovodi preko Telegrama.
Tržišna vrednost ukradenih podataka se procenjuje na oko 5,8 miliona dolara, navodi se u izveštaju Group-IB, firme za sajber-bezbednost sa sedištem u Singapuru.
Većina žrtava nalazi se u SAD, a slede Brazil, Indija, Nemačka, Indonezija, Filipini, Francuska, Turska, Vijetnam i Italija. Ukupno, više od 890.000 uređaja u 111 zemalja je zaraženo tokom navedenog vremenskog perioda.
Group-IB je saopštila da je nekoliko grupa učestvovalo u operaciji Classiscam.
Ove grupe, koje su aktivne na Telegramu i imaju oko 200 članova u proseku, su hijerarhijski ustrojene, i sastoje se od administratora i radnika, pri čemu su ovi drugi odgovorni za distribuciju malvera.
Do infekcija dolazi na lažnim veb sajtovima koji služe kao mamci a koji izgledaju kao sajtovi poznatih kompanija. Žrtve se na taj način namamljuju da preuzmu zlonamerne fajlove. Linkovi za takve veb sajtove su ugrađeni u YouTube video recenzije za popularne igre i lutrije na društvenim mrežama.
„Administratori obično daju radnicima RedLine i Racoon u zamenu za deo ukradenih podataka ili novca“, saopštila je kompanija. „Neke grupe koriste tri malvera u isto vreme, dok druge imaju samo jedan.“
Nakon uspešne infekcije, sajber kriminalci prodaju ukradene informacije na mračnom vebu.
Group-IB ističe ključnu ulogu koju Telegram igra u omogućavanju niza kriminalnih aktivnosti, uključujući i to da se koristi za najavu ažuriranja proizvoda, pružanje korisničke podrške i eksfiltraciju podataka sa kompromitovanih uređaja.
„Popularnost šema koje uključuju malvere koji kradu podatke može se objasniti niskom ulaznom barijerom“, objašnjava Group-IB. „Početnici ne moraju da imaju napredno tehničko znanje jer je proces potpuno automatizovan i jedini zadatak radnika je da napravi fajl sa malverom u Telegram botu i usmeri saobraćaj na njega.“

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade