Ruski hakeri čitali Obamine emailove
Vesti, 27.04.2015, 06:00 AM
Izgleda da je prošlogodišnji napad ruskih hakera na Belu kuću bio ozbiljniji nego što je to prvobitno predstavljeno. Tada je saopšteno da su ruski hakeri uspeli da kompromituju sistem Bele kuće koji ne sadrži poverljive podatke, ali da su mreže koje su zaštićene posebnim bezbednosnim merama zbog poverljivih podataka ostale netaknute, kao i serveri koji kontrolišu saobraćaj za Obamin BlackBerry koji on ili njegov pomoćnik stalno nose. To je koliko toliko umirilo zaposlene u Beloj kući, jer se neke od njegovih najosetljivijih poruka šalju i primaju preko ovog uređaja.
Međutim, izvori koji su uključeni u istragu otkrili su medijima da su napadom uglavnom pogođeni zaposleni u Beloj kući, odnosno njihove email arhive i komunikacije koje ne nose oznaku poverljivosti. Obamin lični email nije kompromitovan, ali su ruski hakeri ipak uspeli da se domognu njegove prepiske preko naloga ljudi sa kojima je američki predsednik često komunicirao.
Bela kuća je svakodnevno izložena hakerskim napadima, ali ovaj napad je bio veoma sofisticiran. Jedan viši zvaničnik opisao je napadače kao “jedne od najveštijih koje su ikada videli”. Napad je shvaćen toliko ozbiljno da su nedeljama posle otkrića napada svakodnevno održavani sastanci zvaničnika. Posebno je bilo zabrinjavajuće što je napad došao iz Rusije.
Njujork Tajms piše da većina zaposlenih u Beloj kući ima po dva računara - jedan koji je povezan sa internetom, i drugi koji je u veoma bezbednoji stalno nadziranoj mreži. Iako takav sistem deluje kao neprobojan, činjenica da ga koriste ljudi, čini ga ranjivim, jer je uvek moguće da nešto od poverljivih informacija procuri preko poruka koje zaposleni šalju preko računara povezanih sa internetom, kao što su rasporedi, email prepiske sa ambasadorima i diplomatama, diskusije o kadrovskim promenama i zakonodavstvu, kao i o politici.
Iako se mesecima znalo koliko je ovaj napad bio ozbiljan, detalji o njemu otkriveni su tek prošle nedelje. Ipak, javnost je ostala uskraćena za informacije o tome do koliko emailova su došli ruski hakeri, i da li su neki od njih sadržali poverljive informacije.
Izdvojeno
Lažni Gemini CLI i Claude Code sajtovi šire infostealer malvere
Istraživači kompanije EclecticIQ otkrili su novu kampanju u kojoj napadači koriste lažne sajtove koji se predstavljaju kao Google Gemini CLI i Ant... Dalje
Besplatna horor igra na Steamu pretvorila se u horor za igrače: malver krao lozinke i podatke iz kripto novčanika
Besplatna horor igra Beyond The Dark uklonjena je sa Steama nakon što su korisnici otkrili da je sadržala malver za krađu lozinki, podataka iz preg... Dalje
Ugašen servis za digitalno potpisivanje malvera koji je zloupotrebljavao Microsoftovu platformu
Microsoft je saopštio da je ugasio malware-signing-as-a-service (MSaaS) operaciju koja je zloupotrebljavala kompanijin Artifact Signing servis za gen... Dalje
MiniPlasma: stara ranjivost Windowsa ponovo aktuelna
Istraživač bezbednosti poznat pod pseudonimom Nightmare-Eclipse objavio je proof-of-concept exploit pod nazivom MiniPlasma, koji omogućava napadač... Dalje
Hakovan sajt popularnog JDownloadera, korisnici preuzimali trojanizovane instalere
Popularni menadžer za preuzimanje JDownloader nakratko je postao kanal za distribuciju malvera nakon što su napadači kompromitovali zvanični sajt ... Dalje
Pratite nas
Nagrade






Pratite nas preko RSS-a





