Sajber-kriminal: zločin bez kazne

Vesti, 31.05.2011, 12:05 PM

Sajber-kriminal: zločin bez kazne

Govoreći o finansijskom aspektu, efekti nedavnih hakerskih napada na japansku korporaciju Sony skoro su jednaki šteti koju je kompanija inicijalno pretrpela kao posledicu razornog zemljotresa koji je pogodio Japan i cunamija koji je potom usledio.

Elektronski gigant je u ponedeljak objavio procenu da će ove godine biti potrebno 171,7 miliona dolara kako bi se popravila šteta koju su kompaniji naneli hakeri upadom u kompjuterske sisteme kompanije i krađom informacija o nalozima stotina miliona korisnika PlayStation Network i Qriocity servisa.

Poređenja radi, zemljotres i cunami koji su 11.marta ove godine pogodili Japan prouzrokovali su finansijsku štetu kompaniji koja je procenjena na 208,5 miliona dolara.

Protiv kompanije su već podnete prve tužbe zbog neadekvatne zaštite ličnih podataka korisnika, a to bi mogao biti tek početak. Ukoliko oštećeni korisnici odluče da podnesu masovne tužbe protiv kompanije, procenjeni iznos štete mogao bi da dostigne i milijardu dolara.

Ono što se za sada teško može izračunati je koliko će kompaniju zaista koštati narušeni ugled, s obzirom da se napadi nisu zaustavili samo na PSN i Qriocity servisu, već su u danima posle upada hakera u Sony-jevu cetralnu bazu podataka, usledili napadi na kompanijske sajtove u Grčkoj, Indoneziji, Japanu, Tajlandu i druge. Kao da to nije bilo dovoljno poniženje za kompaniju, hakeri su potom i objavili deo ukradenih poverljivih podataka.

Izvršni direktor kompanije Sony, Hauard Stringer, zvučao je vrlo pesimistično kada je izrekao da nije siguran kako se mogu zaustaviti ovakve provale u današnjem svetu koji obiluje raznovrsnim sajber-pretnjama.

"Ako je lopov nevidljiv, on će moći da krade i uradiće to znajući da nikada neće biti uhvaćen," kaže kolumnista biznis magazina Forbes, Džon Marioti. "Kako da ga iko uhvati? Niko ne zna kako on izgleda. Šta treba tražiti? Sada zamislite grupe zlonamernih vandala koji ne mogu biti viđeni... ili pronađeni. Kako ih zaustaviti? Može li ih iko zaustaviti?"

Upravo je to ono što se dogodilo kompaniji Sony, a ona nije jedina, niti će biti poslednja, pokazuju noviji incidenti slične vrste.

Niko nije siguran kakav bi trebalo da bude globalni odgovor na tehnološki kriminal i sajber-terorizam. Obamina administracija želi da postavi međunarodne standarde bezbednosti, što bi značilo i kazne za one države i organizacije koje ih ne poštuju. Ti standardi bi podrazumevali i jedinstvenu proceduru koja bi se sprovodila u slučaju sajber-napada i provala u baze podataka, kao i izradu planova za bezbednost internet resursa i struktura koje su od ključnog značaja.

Ujedinjene nacije su u dokumentu pod nazivom "Prevencija sajber-terorizma i sajber-ratovanja" iznoseći sumornu procenu budućih trendova zaključile da je ovo trenutak da predstavnici vlada sednu za isti sto i definišu jedinstveno rešenje na međunarodnom nivou za rastući problem tehnološkog kriminala: "...sajber-prostor je suviše veliki, suviše kompleksan i isprepleten međusobnim vezama da bi se sami bavili njime, bez međusobne saradnje."


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu

Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu

Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke

Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi

Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje