Sajber kriminalci ucenjuju kliniku za plastičnu hirurgiju i njene pacijente
Vesti, 02.06.2017, 08:00 AM

Sajber kriminalci ucenjuju pacijente jedne litvanske klinike za plastičnu hirurgiju, preteći da će objaviti njihove "pre i posle" fotografije bez odeće.
Fotografije su ukradene ranije ove godine, zajedno sa drugim osetljivim podacima - skeniranim pasošima, brojevima osiguranja i drugim podacima koji su ukradeni sa servera Grozio Chirurgija, koja ima klinike u Vilniusu i Kaunasu.
Ukradeni podaci prvi put su ponuđeni na prodaju u martu. U to vreme, sajber kriminalci koji sebe zovu "Tsar Team", objavili su manji deo baze podataka da bi dokazali svoje tvrdnje i privukli kupce.
Kriminalci su tražili 300 bitcoina za sve podatke, ali su istovremeno kontaktirali oštećene pacijente, nudeći im brisanje osetljivih podataka ali su za tu uslugu tražili od 50 do 2000 dolara, u bitcoinima.
Među pacijentima na klinici su i poznate ličnosti iz Litvanije ali i iz različitih evropskih zemalja.
Ne zna se da li je neko od ucenjenih platio, ali klinika nije pokušala da otkupi ukradene podatke. Umesto toga, obratila se policiji, CERT-u i drugim nadležnim institucijama Litvanije kako bi im pomogle da spreče da se ukradene slike pojave na internetu, i da bi se pronašli počinioce ovog dela.
Osim toga, klinika je zatražila od svojih pacijenata da obaveste policiju u slučaju da ih kriminalci kontaktiraju, da obaveste informativne portale, forume ili društvene mreže o linkovima do ukradenih podataka koji mogu biti objavljeni u komentarima na tim sajtovima, i da od sajtova traže da ti linkovi budu uklonjeni. Isto važi i za linkove koje nađu preko Google pretrage.
U međuvremenu su kriminalci odličili da objave više od 25000 ukradenih fotografija verovatno pokušavajući da izlože pritisku pacijente kako bi od njih iznudili nešto novca.
Zanimljivo je da je ime grupe koja stoji iza ovoga Tsar Team, koje je povezano sa napadačima iz grupe Pawn Storm (APT28 ili Sofacy), ruske grupe koja se bavi sajber špijunažom koja je poznata po napadima na NATO, evropske vlade, Belu kuću i druge institucije.
Ipak, nejasno je da li je reč o istoj grupi. Ovo bi bio vrlo neobičan napad za APT28, pa je moguće da su ovi napadači samo iskoristili ime koje je trebalo da da težinu njihovim zahtevima.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade