Sankcije protiv Irana zbog sajber napada na Albaniju
Vesti, 12.09.2022, 11:00 AM

Kancelarija za kontrolu inostrane imovine (OFAC) američkog Ministarstva finansija uvela je u petak sankcije glavnoj iranskoj obaveštajnoj agenciji i njenom najvišem zvaničniku samo dva dana nakon što je Albanija prekinula diplomatske odnose sa Teheranom zbog napada hakera iranske vlade na albankse državne veb sajtove.
Iransko Ministarstvo obaveštajnih poslova i bezbednosti (MOIS), na čelu sa ministrom obaveštajnih poslova Ismailom Hatibom, optuženo je da stoji iza julskog sajber napada na Albaniju, članicu NATO-a, kao i za zlonamerne sajber aktivnosti usmerene protiv SAD i njihovih saveznika.
Albanski premijer Edi Rama rekao je da je sajber napad „bez sumnje organizovao i sponzorisao“ Iran, dodajući da su sa strateškim saveznicima i prijateljskim zemljama podeljeni ključni dokazi iz istrage. Rama je zatražio da svo iransko diplomatsko, tehničko i administrativno i bezbednosno osoblje napusti Albaniju u roku od 24 sata.
Američki državni sekretar SAD Entoni Blinken izjavio je da SAD neće tolerisati sajber napade protiv SAD ili interesa i infrastrukture njenih saveznika.
„Ovaj ekstremni odgovor, koji je neželjen, ali na koji smo primorani, potpuno je proporcionalan težini i riziku sajber napada koji je pretio da parališe javne servise, izbriše digitalne sisteme i hakuje državne arhive, ukrade elektronsku komunikaciju vlade na intranetu i izazove haos i nesigurnost u zemlji“, rekao je on.
Prema OFAC-u, MOIS upravlja sa nekoliko hakerskih grupa koje su izvele ransomware napade i organizovale sajber špijunažu kao podršku političkim ciljevima Irana. Jednu od tih grupa, poznatu kao APT39, OFAC je sankcionisao u septembru 2020. zbog napada malverom na nekoliko američkih kompanija, kao i zbog organizovanja široko rasprostranjene krađe ličnih identifikacionih podataka u cilju podrške operacijama nadzora u zemlji.
Druga grupa poznata kao MuddyWater poslednjih godina povezana je sa nizom napada na kompanije u sektoru telekomunikacija, odbrane, lokalne uprave i naftnog sektora. U januaru je američka sajber komanda objavila tehničke detalje o grupi, za koju je rekla da je „podređeni element“ unutar MOIS-a.
Kao rezultat sankcija, građanima SAD je zabranjeno da učestvuju u transakcijama sa MOIS-om i Hatibom, a građani koji nisu državljani SAD koji učestvuju u transakcijama sa njima mogu i sami biti izloženi sankcijama. Imovina i interesi u imovini određenih ciljeva su takođe blokirani.
Poslednjih godina sankcije su postale popularan metod za kažnjavanje hakera koje sponzorišu države. OFAC je uveo sankcije protiv nekoliko ruskih organizacija i pojedinaca koji su pokušali da utiču na predsedničke izbore 2020, ali i protiv severnokorejske hakerske grupe Lazarus i kripto miksera koji je pomogao grupi Lazarus u pranju ukradenih sredstava.
Photo by Lara Jameson from Pexels

Izdvojeno
Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje
Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje
Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana
.jpg)
Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje
Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje
Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje
Pratite nas
Nagrade