Sud potvrdio: Američko ministarstvo odbrane finansiralo istraživanje o hakovanju Tora
Vesti, 26.02.2016, 00:30 AM

Američki okružni sud potvrdio je ono što su svi već znali, da je američka vlada, preko ministarstva odbrane, primorala Univerzitet Karnegi Melon da sprovede studiju o metodama deanonimizacije saobraćaja Tora.
Dokumenti iz sudskog postupka koji se vodi protiv Brajana Farela, koji je uhapšen zbog sumnje da je bio jedan od administratora sajta Silk Road 2.0, otkrivaju da je američko ministarstvo odbrane sprovelo istraživanje o Toru i metodama koje bi mogle biti iskorišćene za otkrivanje IP adresa njenih korisnika.
FBI je uz pomoć ovog istraživanja uspeo da razotkrije Farelovu ulogu u radu sajta Silk Road 2.0 na kome se trgovalo narkoticima, oružjem, i drugom nelegalnom robom i uslugama.
To se dešava početkom 2014. a glasine o tome pojavile su se u javnosti kada su istraživači sa univerziteta prijavili svoje učešće na konferenciji Black Hat 2014 na kojoj su nameravali da prezentuju svoje istraživanje, da bi nekoliko dana pre konferencije njihovo gostovanje bez objašnjenja bilo otkazano.
Međutim, za to su članovi Tor projekta već saznali tako da su rešili probleme sa propustima koji su ugrožavali anonimnost korisnika Tora, a zatim su javno optužili univerzitet i FBI za pokušaj hakovanja Tora.
Oni su optužili FBI da je platio Univerzitetu Karnegi Melon milion dolata za deanonimizaciju Tor saobraćaja.
Univerzitet je posle toga izdao saopštenje u kome je objašnjeno da ova institucija s vremena na vreme odgovara na sudske pozive u kojima se zahtevaju informacije o izvršenim istraživanjima, i da je univerzitet u obavezi da se povinuje ovim zahtevima, kao i da za to ne dobija bilo kakvu finansijsku nadoknadu.
Tada niko nije verovao u ove tvrdnje, ali sada je iz sudskih dokumenta iz postupka protiv Brajana Farela jasno da je ono što se tvrdilo u saopštenju istina.
Posle toga Tor projekat je pokrenuo kampanju prikupljanja sredstava da bi obezbedio finansijsku nezavisnost od američke vlade, a kasnije je najavljen i program nagrada za otkrivene bagove da bi istraživači imali motiv da ulože više napora da se poprave ranjivosti Tora.
Ovaj program trebalo bi da startuje ovog leta, a istraživači koji će imati pristup ovom programu biće oni koji dobiju poziv od članova Tor projekta.

Izdvojeno
Kako veštačka inteligencija pomaže u borbi protiv prevara na internetu
.jpg)
Više od decenije, Google koristi veštačku inteligenciju za zaštitu korisnika od prevara na internetu koji žele da dobiju pristup njihovom novcu i... Dalje
Da li su vaše lozinke među najslabijim lozinkama?

Analiza više od 19 milijardi procurelih lozinki otkrila je i dalje prisutnu, široko rasprostranjenu pojavu ponovne upotrebe slabih lozinki. Lozinke,... Dalje
Prevare sa „tajanstvenim kutijama“ kradu podatke sa platnih kartica i novac sa računa kupaca

Istraživači kompanije Bitdefender upozorili su veoma sofisticirane prevare putem pretplata, za koje sajber kriminalci koriste „neverovatno ube... Dalje
Nalozi trećine korisnika interneta hakovani prošle godine zbog slabe lozinke
.jpg)
Bar jedan onlajn nalog više od trećine (36%) ljudi prošle godine je hakovan zbog slabe ili ukradene lozinke, otkrilo je novo istraživanje FIDO al... Dalje
Google: Softverske ranjivosti nultog dana veoma tražene i sve ih je lakše nabaviti, a evo ko ih i zašto koristi
.jpg)
Sajber kriminalci su koristili najmanje 75 bezbednosnih ranjivosti za koje proizvođači softvera nisu znali - takozvane nulte ranjivosti - otkriva iz... Dalje
Pratite nas
Nagrade