Tragovi hakerske grupe APT28 odgovorne za višegodišnju sajber špijunažu vode do Rusije

Vesti, 28.10.2014, 10:48 AM

Tragovi hakerske grupe APT28 odgovorne za višegodišnju sajber špijunažu vode do Rusije

Rusija je najverovatniji krivac za višegodišnju sajber špijunažu iako su nevidljivi napadi ostavili manje tragova nego što je to uobičajeno za hakerske napade čiji su pokrovitelji države, zaključak je novog izveštaja koji je objavila kompanija FireEye.

Istraživači ove kompanije grupu koja je odgovorna za ove napade nazvali su APT28, što je skraćenica od “advanced persistent threat”, naziv koji koji su istraživači upotrebili da bi klasifikovali ove napade za koje veruju da ih je počinila jedna određena grupa napadača.

Ova APT kampanja započela je pre šest godina, a možda i ranije, a napadači su uglavnom fokusirani na ciljeve koji su od interesa za Rusiju, kao što su oni u regionu Kavzakaza, posebno u Gruziji, ali i evropske vlade, vojske i bezbednosne agencije.

Ali ruske aktivnosti u sajber prostoru je teško pratiti, a FireEye je u ovom slučaju napade pripisao grupi APT28 na osnovu rezultata analize zlonamernog koda i tajminga napada.

U dokumentu (pdf) koji je objavio FireEye se navodi da je više od polovine malicioznih fajlova koje su analizirali istraživači na ruskom jeziku i da je kod malvera pisan u ruskom okruženju konzinstentno tokom šest godina i to tokom radnog vremena, od osam ujutro do šest poslepodne (po moskovskom vremenu).

Mandiant, firma koja je u vlasništvu kompanije FireEye je prošle godine obelodanila hakersku kampanju kineske vojske, tačnije jedne njene jedinice sa sedištem u Šangaju, a taj izveštaj je čak uključio i fotografije zgrade odakle deluje hakerska jedinica kineske vojske. U maju ove godine, američko Ministarstvo pravde optužilo je petoricu pripadnika kineske vojske za trgovinu poslovnim tajnama ukradenim iz američkih kompanija, a među optuženima su i neki od onih čije je nadimke u svom prošlogodišnjem izveštaju naveo Mandiant.

Međutim, sa Rusijom, “nemamo slike zgrade, osobe ili instituciju vlasti koju možemo imenovati, ono što imamo je dokaz dugotrajnih, ciljanih operacija koje ukazuju na pokroviteljstvo vlade, na vladu sa sedištem u Moskvi”, kaže se u izveštaju kompanije FireEye.

APT28 napada svoje žrtve spear fišing emailovima, pokušavajući da ih ubedi da otvore fajl ili kliknu na link u emailu, što može za posledicu imati infekciju malverom.

Jedan od alata koje APT28 najčešće pokušava da instalira na računarima je downloader Sourface, koji se takođe naziva i Sofacy. Grupa takođe često koristi i backdoor Eviltoss koji krade korisnička imena i lozinke, kao i Chopstick, koji su istraživači firme FireEye opisali kao “modularni impantat”.

Alati koje koristi APT28 ukazuju da iza kampanje stoje “metodični, vredni programeri”, kažu iz FireEye.

“APT28 je najverovatnije podržana grupa programera koja stvara univerzalne alate namenjene za dugotrajnu upotrebu”, kažu istraživači. "Ovo ukazuje da APT28 direktno dobija finansijska i druga sredstva od državne organizacije, najverovatnije od vlade.”


Prijavite se na našu mailing listu i primajte najnovije vesti (jednom dnevno) putem emaila svakog radnog dana besplatno:

Izdvojeno

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Bluetooth ranjivosti: Hakeri vas mogu prisluškivati preko vaših slušalica

Istraživači iz nemačke kompanije ERNW su na konferenciji o bezbednosti TROOPERS u Nemačkoj otkrili tri ozbiljne ranjivosti u čipovima popularnih ... Dalje

Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

Kad korisnici sami instaliraju malver: dramatičan porast ClickFix napada

U poslednjih šest meseci zabeležen je dramatičan porast nove vrste sajber napada koji se ne oslanja na ranjivosti u softveru, već na ljudske slabo... Dalje

Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana

Microsoft najavio produžetak podrške za Windows 10 za godinu dana

Microsoft je konačno potvrdio ono što su mnogi priželjkivali - Windows 10 će i dalje dobijati bezbednosna ažuriranja (Extended Security Updates, ... Dalje

Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Napadi na WordPress sajtove: novi malver krade kartice i lozinke

Istraživači iz Wordfence-a otkrili su sofisticiranu kampanju usmerenu na WordPress sajtove. Na prvi pogled, lažni dodatak (plugin) nazvan „Wo... Dalje

Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

Mocha Manakin: Novi napad koji počinje jednostavnim copy-paste trikom

U digitalnom svetu gde svaka sumnjiva poruka može otvoriti vrata za kompromitovanje sistema, pojavila se nova sajber pretnja, nazvana Mocha Manakin. ... Dalje